جاده‌های سرد (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Cold Roads (movie)

اولین فیلم بلند سینمایی مسعود جعفری جوزانی در مقام کارگردان، تولید سال 1364ش. جعفری جوزانی پیش از ساخت این درام حادثه‌ای، به عنوان مشاور هنری در پروژۀ سینمایی شهر موش‌ها با محمدعلی طالبی و مرضیه برومند همکاری کرد. نقش‌های اصلی فیلم را حمید جبلی و علی نصیریان بازی کردند و کامبیز روشن‌روان موسیقی فیلم را ساخت. جاده‌های سرد در چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و جز دیپلم افتخار و تندیس زرین بهترین فیلمبرداری، جایزۀ ویژۀ هیأت داوران بهترین فیلم را نیز دریافت کرد. علاوه بر این بازی حمید جبلی نیز در این فیلم مورد تقدیر قرار گرفت. علیرضا رئیسیان در این فیلم به عنوان دستیار کارگردان با جعفری جوزانی همکاری کرده است. اين فيلم به زبان لری ثلاثی (گویش شهرستان ملایر) است و در لوکیشینی سرتاسر پوشیده از برف فیلمبرداری شده است.

زمان فیلم: 93 دقیقه


خلاصۀ داستان

در فصل زمستان جوانی به نام اسماعیل ناچار می‌شود برای تهیۀ داروی پدر بیمارش به شهر برود. معلم روستا و جوانی به نام رحمان نیز با او همراه می‌شوند. در بین راه، معلم كه یكی از پاهایش را سال‌ها قبل در درگیری با گرگ‌ها از دست داده است از اسماعیل و رحمان جدا می‌شود و در بازگشت به روستا مورد هجوم گرگ‌ها قرار می‌گیرد و به گودالی پناه می‌برد. اسماعیل و رحمان پس از تهیۀ دارو راه رفته را بازمی‌گردند و به گروهی از اهالی روستا كه برای نجات دادن معلم آمده‌اند می‌پیوندند و او را كه در مقابله با گرگ‌ها زخمی شده است نجات می‌دهند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: سیامک تقی‌پور

تهیه‌کننده: بنیاد سینمایی فارابی

مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری

تدوینگر: داوود یوسفیان

آهنگساز: کامبیز روشن‌روان

صدابردار و صداگذار: محسن روشن

طراحان چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری و اصغر همت

بازیگران: علی نصیریان؛ حمید جبلی؛ مجید نصیری؛ اسماعیل محمدی؛ فرزانه نشاط‌خواه؛ مهوش برگی؛ معصومه تقی‌پور؛ کاظم شیرین‌سخن؛ عباس نوذری؛ رامتین دانش