جنگجوی پیروز (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

Victorious Warrior (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مجتبی راعی، تولید سال 1377ش. جنگجوی پیروز در هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول زن (فاطمه گودرزی)، بهترین بازیگر نقش دوم زن (گوهر خیراندیش)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (اکبر عبدی) و بهترین صدابرداری نامزد دریافت جایزه بوده، علاوه بر این فردوس کاویانی (بازیگر نقش دوم مرد) هم در جشنواره مورد تقدیر قرار گرفته است. فیلم به برهه‌ای از سلطنت ناصرالدین شاه پرداخته است.

مدت فیلم: 115 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

در سال ۱۲۷۲، مور وزیر مختار انگلیس با مأموریت جدا کردن هرات برای همیشه از ایران، وارد پایتخت می‌شود و این زمانی است که دربار ناصرالدین شاه، بیش از هر اموری، درگیر مسائلی است که زن‌ها، قهرمانان آن هستند! گلین، همسر و سوگلی شاه، پروین خانم خواهرش و امینه (زن دسیسه‌باز و دغل‌کار دربار)، وقتی از تحصن میرزا هاشم خان نوکر دربار، به اعتراض در کم بودن مواجبش در سفارت انگلیس، مطلع می‌شوند تلاش می‌کنند تا افکار شاه را نسبت به این موضوع تحریک کنند. در همین حال صدراعظم میرزا آقاخان هم، که پیش از این دل در گرو پروین خانم داشته، از این فرصت استفاده کرده و او نیز تلاش می‌کند تا ذهن شاه را نسبت به میرزا هاشم بد کند. در این شرایط پروین خانم به شوهرش در سفارت انگلیس می‌پیوندد، اما پس از مدتی در نامه‌ای به خواهرش گلین اطلاع می‌دهد که در سفارت انگلیس احساس خطر می‌کند. گلین که شباهت زیادی به خواهرش دارد، خودش را به جای او جا زده و وارد سفارت می‌شود و ضمن آن که خواهرش را از سفارت فراری می‌دهد، خود نیز بعد از چندی از آن‌جا می‌گریزد. شاه موضوع را می‌فهمد و امر به کشتن همسرش می‌دهد، اما پیش از آن که میرغصب با تبر سر گلین را از تن جدا کند، امینه اعتراف می‌کند که تمامی توطئه‌ها ناشی از تحریکات میرزا هاشم خان بوده است. لذا میرزا هاشم خان زندانی و جشن نوروزی که با آتش‌بازی همراه است در محوطه‌ کاخ برپا می‌شود.


برخی از عوامل تولید

کارگردان: مجتبی راعی

نویسنده: مجتبی راعی؛ منصور ابراهیمی

تهیه‌کننده: بنياد سينمايی فارابی

مدیر فیلم‌برداری: محمد داوودی

تدوینگر: آرش معیریان؛ منیره تقدیسی

آهنگساز: کامبیز روشن‌روان

صدابردار: یدالله نجفی

صداگذاری و ترکیب صدا: محمدرضا دلپاک

طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری؛ مجید اسکندری

بازیگران: اکبر عبدی؛ فاطمه گودرزی؛ فردوس کاویانی؛ محمود پاک‌نیت؛ سعید امیرسلیمانی؛ حسن اکلیلی؛ محمود نظرعلیان؛ مرتضی ضرابی؛ ارژنگ امیرفضلی؛ مهدی میامی؛ عرش پورزارعی؛ گوهر خیراندیش؛ اصغر بیچاره؛ محمدصديق مرادزاده