جهانگیر کامیان: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
(۴ نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۲۳: سطر ۲۳:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}جهانگیر کامیان (تهران 1316ش-  )
+
}}
 +
[[پرونده:2042151042.jpg|جایگزین=جهانگیر کامیان|بندانگشتی|جهانگیر کامیان]]
 +
جهانگیر کامیان (تهران 1316ش-  )
  
  
آهنگ‌ساز، نوازنده و مدرس ایرانی سازهای ویولن و پیانو. از کودکی نزد پدرش به فراگیری ساز تار و گوشه-های موسیقی دستگاهی پرداخت. پس از مدتی برای یادگیری ویولن به کلاس عـبدالله جهان¬پـناه رفت و با اتمام این دوره، نزد ابوالحسن ¬خان صبا ردیف¬های او را نیز فـراگـرفت. کامیان پس از تـکـمیل و یادگـیری موسیقی ایرانی به ایـتالیا سفر کرد و تحـت نظر اساتـید بزرگ موسیقی کلاسیک، به فراگیری تـکـنیک¬های آرشه¬کشی نوین و موسیقی کلاسیک پـرداخت و در کـنار آن پـیانو، سلـفژ و سازشناسی را نیز یاد گرفت. او پس از بازگـشت به ایران، مدت ۱۵ سال، در ارکـسترهـای مخـتـلف رادیو (از جـمله ارکستر عـبدالله جهـان-پـناه) به نوازندگی ویولن پـرداخت. در سال ۱۳۳۶ شروع به تعـلیم شاگـردان هـنرآموز در کـلاس¬هـای مخـتـلف کرد و به تـدریس پـیانو و ویولن پـرداخت که می¬توان از کلاس¬هـای کانون هـنر و آکادمی موزیک ایران نام برد. از دیگر فعالیت¬های مهم کامیان تاسیس آموزشگاه کانون موسیقی چنگ بوده (1349) که در آن نوازندگان معروف بسیاری، از جمله بیژن مرتضوی و محـمدرضا شریفی، آموزش دیده¬اند. او حدود 150 آهنگ نیز برای رادیو ساخته که توسط نوازندگان و خوانندگان مختلف اجرا شده¬اند. از جهانگیر کامیان کتاب¬هایی نیز در زمینه‌ی موسیقی منتشر شده است: یکصد آهنگ برگزیده‌ی کلاسیک برای ویولن؛ یکصد آهنگ برای پیانو؛ شصت قطعه پیش¬درآمد و رنگ: تنظیم برای تار و سه¬تار- سنتور و عود؛ یکصد قطعه از بزرگان موسیقی کلاسیک جهان: تنظیم برای کلیه‌ی سازها؛ یکصد و بیست آهنگ محلی ایرانی برای ویولن و کتاب دوره‌ی مقدماتی ویولن: ویولن، کمانچه، نی، فلوت.
+
آهنگ‌ساز، نوازنده و مدرس ایرانی سازهای ویولن و پیانو. از کودکی نزد پدرش به فراگیری ساز تار و گوشه‌های موسیقی دستگاهی پرداخت. پس از مدتی برای یادگیری ویولن به کلاس [[جهان پناه، عبدالله (تهران ۱۲۹۶ـ۱۳۷۵ش)|عـبدالله جهان‌پـناه]] رفت و با اتمام این دوره، نزد [[ابوالحسن صبا]] ردیف‌های او را نیز فـراگـرفت. پس از تـکـمیل و یادگـیری موسیقی ایرانی به ایـتالیا سفر کرد و تحـت نظر اساتـید موسیقی کلاسیک، به فراگیری تـکـنیک‌های آرشه‌کشی نوین و موسیقی کلاسیک پـرداخت و در کـنار آن پـیانو، سلـفژ و سازشناسی را نیز یاد گرفت.  
 +
 
 +
کامیان پس از بازگـشت به ایران، مدت ۱۵ سال، با ارکـسترهـای مخـتـلف رادیو (از جـمله ارکستر عـبدالله جهـان‌پـناه) به عنوان نوازنده‌ی ویولن همکاری کرده است. در سال ۱۳۳۶ شروع به تعـلیم شاگـردان هـنرآموز در کـلاس‌هـای مخـتـلف کرد و به تـدریس پـیانو و ویولن پـرداخت که در این رابطه می‌توان کلاس‌هـای کانون هـنر و آکادمی موزیک ایران را نام برد. از دیگر فعالیت‌های مهم کامیان تاسیس آموزشگاه کانون موسیقی چنگ بوده (1349) که در آن نوازندگان معروف بسیاری، از جمله [[بیژن مرتضوی]] و محـمدرضا شریفی، آموزش دیده‌اند. او حدود 150 آهنگ نیز برای رادیو ساخته که توسط نوازندگان و خوانندگان مختلف اجرا شده‌اند.  
 +
 
 +
از جهانگیر کامیان کتاب‌هایی نیز در زمینه‌ی موسیقی منتشر شده است: ''یکصد آهنگ برگزیده‌ی کلاسیک برای ویولن؛ یکصد آهنگ برای پیانو؛ شصت قطعه پیش‌درآمد و رنگ: تنظیم برای تار و سه‌تار- سنتور و عود؛ یکصد قطعه از بزرگان موسیقی کلاسیک جهان: تنظیم برای کلیه‌ی سازها؛ یکصد و بیست آهنگ محلی ایرانی برای ویولن'' و کتاب ''دوره‌ی مقدماتی ویولن: ویولن، کمانچه، نی، فلوت''.
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۹

جهانگیر کامیان
زادروز تهران 1316ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز، نوازنده و مدرس سازهای ویولن و پیانو
سبک سنتی- کلاسیک
آثار یکصد آهنگ برگزیده‌ی کلاسیک برای ویولن؛ یکصد آهنگ برای پیانو؛ شصت قطعه پیش‌درآمد و رنگ: تنظیم برای تار و سه‌تار- سنتور و عود؛ یکصد قطعه از بزرگان موسیقی کلاسیک جهان: تنظیم برای کلیه‌ی سازها؛ یکصد و بیست آهنگ محلی ایرانی برای ویولن
گروه مقاله موسیقی
جهانگیر کامیان
جهانگیر کامیان

جهانگیر کامیان (تهران 1316ش- )


آهنگ‌ساز، نوازنده و مدرس ایرانی سازهای ویولن و پیانو. از کودکی نزد پدرش به فراگیری ساز تار و گوشه‌های موسیقی دستگاهی پرداخت. پس از مدتی برای یادگیری ویولن به کلاس عـبدالله جهان‌پـناه رفت و با اتمام این دوره، نزد ابوالحسن صبا ردیف‌های او را نیز فـراگـرفت. پس از تـکـمیل و یادگـیری موسیقی ایرانی به ایـتالیا سفر کرد و تحـت نظر اساتـید موسیقی کلاسیک، به فراگیری تـکـنیک‌های آرشه‌کشی نوین و موسیقی کلاسیک پـرداخت و در کـنار آن پـیانو، سلـفژ و سازشناسی را نیز یاد گرفت.

کامیان پس از بازگـشت به ایران، مدت ۱۵ سال، با ارکـسترهـای مخـتـلف رادیو (از جـمله ارکستر عـبدالله جهـان‌پـناه) به عنوان نوازنده‌ی ویولن همکاری کرده است. در سال ۱۳۳۶ شروع به تعـلیم شاگـردان هـنرآموز در کـلاس‌هـای مخـتـلف کرد و به تـدریس پـیانو و ویولن پـرداخت که در این رابطه می‌توان کلاس‌هـای کانون هـنر و آکادمی موزیک ایران را نام برد. از دیگر فعالیت‌های مهم کامیان تاسیس آموزشگاه کانون موسیقی چنگ بوده (1349) که در آن نوازندگان معروف بسیاری، از جمله بیژن مرتضوی و محـمدرضا شریفی، آموزش دیده‌اند. او حدود 150 آهنگ نیز برای رادیو ساخته که توسط نوازندگان و خوانندگان مختلف اجرا شده‌اند.

از جهانگیر کامیان کتاب‌هایی نیز در زمینه‌ی موسیقی منتشر شده است: یکصد آهنگ برگزیده‌ی کلاسیک برای ویولن؛ یکصد آهنگ برای پیانو؛ شصت قطعه پیش‌درآمد و رنگ: تنظیم برای تار و سه‌تار- سنتور و عود؛ یکصد قطعه از بزرگان موسیقی کلاسیک جهان: تنظیم برای کلیه‌ی سازها؛ یکصد و بیست آهنگ محلی ایرانی برای ویولن و کتاب دوره‌ی مقدماتی ویولن: ویولن، کمانچه، نی، فلوت.