جهان پهلوان تختی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

جهان‌پهلوان تختی (فیلم) Jahan Pahlavan Takhti (film)


فیلم بلند سینمایی به کارگردانی و نویسندگی بهروز افخمی، تولید سال 1376. ماجرای ساخت این فیلم از آن‌جا شروع شد که علی حاتمی در سال 1373 با جلب رضایت خانواده‌ی غلامرضا تختی، فیلم‌نامه را نهایی و فیلم‌برداری آن را آغاز کرد. او صحنه‌های مربوط به کودکی و نوجوانی تختی را فیلم‌برداری کرد، اما به خاطر اوج‌گیری بیماری سرطانش، کار حدود یک سال متوقف شد و در نهایت هم در سال 1375 در حالی که 50 دقیقه از صحنه‌های فیلم آماده شده بود، با مرگ وی پروژه ناتمام ماند. مدتی بعد افخمی که به عنوان دستیار در کنار حاتمی بود، برای ساخت فیلم اعلام آمادگی کرد. وی با نوشتن فیلم‌نامه‌ای تازه به طور کامل داستان حاتمی را تغییر داد. افخمی جهان‌پهلوان تختی را به جای یک فیلم زندگی‌نامه‌ای (چیزی که مد نظر حاتمی بود) به یک تریلر تبدیل کرد. وی برای این کار فیلم‌نامه‌اش را از جایی نوشت که علی حاتمی فوت می‌کند و داستان کارگردانی را روایت می‌کند که می‌خواهد کار ناتمام حاتمی را به سرانجام برساند. افخمی اثر خود را مثل یک مستند با داستانی تو در تو ساخت که گزاره‌های مختلف درباره‌ی مرگ تختی را بررسی می‌کند. اما مرگ مشکوک او را همچون یک راز نگاه می‌دارد. فیلم افخمی در دوره‌ی شانزدهم جشنواره‌ی فیلم فجر شرکت کرد، اما با وجود استقبالی که از سوی تماشاگران صورت گرفت، هیچ جایزه‌ای را به دست نیاورد.


خلاصه‌ی داستان

تهيه‌كننده‌ی فيلم جهان‌پهلوان تختی در پی فوت علی حاتمی (كارگردان فيلم) ساخت آن را به فيلم‌ساز جوانی كه با همسرش كار می‌كند می‌سپارد. كارگردان و همسرش در پی تحقيق و تهيه‌ی اطلاعاتی در جهت تنظيم و نگارش فيلم‌نامه به منزل حاتمی می‌روند و همسر حاتمی مقداری اسناد و مدارك جمع‌آوری شده را به آنها می‌دهد. كارگردان به همراه دستيارش به محل‌های مختلف می‌روند و در پی گفت‌وگو با افرادی كه با تختی دوست و همكار بوده‌اند به نظرات مختلفی دست پيدا می‌كنند. عده‌ای با ذكر دلايلی مرگ او را قتل می‌دانند؛ عده‌ای مرگ او را توطئه‌ی گروه‌های سياسی می‌پندارند و عده‌ای هم معتقدند كه او خودكشی كرده است. اما در اين ميان مرد ناشناسی كه خود را عريضه‌نويس دادگستری در زمان قديم معرفی می‌كند، ضمن تماسی تلفنی اذعان می‌دارد كه زمان كشتن تختی او را مجبور كرده‌اند تا دست‌خط تختی را مبنی بر خودكشی بودن مرگش جعل كند. در صورتی كه او با رضايت اين كار را انجام نداده و به زور اسلحه مجبور به اين كار شده است. اما فيلم‌ساز باور ندارد و از مرد ناشناس می‌خواهد كه حضوراً با وی ملاقات كند تا بتواند فيلم را به گفته‌های او مستند كند.


عوامل فیلم

کارگردان: بهروز افخمی

تهیه‌کننده: مرتضی شایسته

نویسنده: بهروز افخمی

بازیگران فریبرز عرب‌نیا؛ نیکی کریمی؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ فتحعلی اویسی؛ غلامرضا محبی؛ اکبر معززی؛ فرنگیس فروهر؛ محمود کلاری؛ جمشید گرگین؛ ژرژ پطروسی؛ غلامرضا فکری؛ پرویز کهندانی؛ عزت‌الله انتظامی؛ افسانه بایگان؛ تورج منصوری؛ زهرا حاتمی؛ سعید پورصمیمی؛ فاطمه معتمدآریا؛ مصطفی کریمی، علی سلیمانی

موسیقی: بابک بیات

فیلم‌بردار: نعمت حقیقی

تدوین: حسن حسن‌دوست

طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی؛ پروین صفری

چهره‌پرداز: مهرداد میرکیانی


sourehcinema

shabestan