جوف: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «جوف (استان) استانی در شمال یمن. استان جوف به مرکزیت شهر حزم در شمال یمن و شمال...» ایجاد کرد)
(بدون تفاوت)

نسخهٔ ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۳۲

جوف (استان)

استانی در شمال یمن. استان جوف به مرکزیت شهر حزم در شمال یمن و شمال شرقی صنعاء‌ پایتخت یمن و در 143 کیلومتری آن قرار دارد. این استان، مقر پادشاهی قدیمی مَعینیان بوده است. حدود 5/2 درصد از جمعیت یمن در این استان زندگی می‌کنند. کشاورزی و دامپروری دو رکن مهم اقتصاد این استان است. این استان علاوه بر شهر حزم شامل دوازده شهر دیگر است که عبارتند از متون، غیل، خلق، مصلوب، حصن بن سعد، زاهر، حمیدات، خب و شعف.

استان جوف مهد یکی از تمدن‌های قدیمی بشر است و ساکنان این منطقه توانسته بودند با کنترل آب‌های سیل‌های موسمی که در دشت جوف به راه می‌افتاد، سیستم آبیاری‌ای پدید آورند که دارای سدهای انحرافی و کانال‌های آب رسانی و آب بند‌های توزیعی بود و زمین‌های حاصلخیز جوف را سیراب می‌کرد. این مردم توانستند شهرهایی آباد تأسیس کنند که یکی از آن‌ها شعر معین (قرناو) است که پایتخت دولت معینیان در نیمه دوم هزاره نخست پیش از میلاد بوده است. این شهر به عنوان شهر کاروان‌ها معروف بود، زیرا در مسیر جاده کندر قرار داشت که در عهد معینیان، جاده‌ای پررونق بود.

با از بین رفتن سیستم آبیاری قدیمی، امکانات کشت گسترده در وادی جوف کاهش یافت، اما قطع نشد و امروز هم فعالیت‌های کشاورزی مانند کشت جو، ذرت، کنجد و سبزیجات و انواع میوه‌ها در آن ادامه دارد.

استان جوف یکی از غنی‌ترین مناطق دارای گنج‌های قدیمی است. و به سبب وجود اماکن باستانی و ویرانه‌های شهرهای قدیمی و آب و هوای معتدل، یکی از مقاصد مهم گردشگران در یمن است. حصن زعبل (دژ ز عبل) از آثار باستانی این استان است که تاریخ بنای آن به قرن اول میلادی نسبت داده می‌شود این دژ دارای دیوار سنگی ضخیم و بلندی است که با گل به هم پیوسته و استحکام یافته و نیز داری چهار برج بلند دیدبانی در چهار گوش است. در داخل آن اتاق‌های فراوان و آب انباری در قالب چاهی به عمق یک متر و طول سه کیلومتر قرار دارد. مسجد عمر بن خطاب با مناره منحصر به فردش در دومة الجندل از دیگر آثار قدیمی این استان است.