حسن لشکری: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۹: سطر ۲۹:
 
آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ایرانی ویولن. پدرش، علی‌اصغر لشکری، از نوازندگان تار بوده است.  
 
آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ایرانی ویولن. پدرش، علی‌اصغر لشکری، از نوازندگان تار بوده است.  
  
حسن از ابتدای نوجوانی نزد برادرش، [[منوچهر لشکری|منوچهر لشکرى]]، به یادگیری نت و نوازندگی سنتور پرداخت. سپس ویولن، آكوردئون، پیانو و ارگ را نیز از اساتید دیگری چون [[حنانه، مرتضی (تهران ۱۳۰۱ـ همان جا ۱۳۶۸ش)|حنانه]]، [[مهدی خالدی (۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۶۹ش)|مهدی خالدی]] و... فراگرفت. براى اولین ‏بار به اتفاق برادرانش منوچهر و [[محمد لشکری|محمد لشکرى]] تشكیل اركسترى را دادند (به نام اركستر براداران لشکرى) كه برنامه‏‌هایشان از رادیو نیروى هوایى پخش می‌شده است. او همچنین از اواسط دهه‌ی 1330 تا زمان مرگش با ارکسترهای مختلف رادیو و از جمله با برنامه‌ی گلها، به عنوان نوازنده و آهنگ‌ساز، همکاری کرده است. علاوه بر این باید به تدریس او در آموزشگاه موسیقی برادران لشکری (واقع در سه‌راه امین‌حضور) و همچنین اجرای برنامه‌های آموزش ساز در تلویزیون اشاره کرد.  
+
حسن از ابتدای نوجوانی نزد برادرش، [[منوچهر لشکری|منوچهر لشکرى]]، به یادگیری نت و نوازندگی سنتور پرداخت. سپس ویولن، آكوردئون، پیانو و ارگ را نیز از اساتید دیگری چون [[حنانه، مرتضی (تهران ۱۳۰۱ـ همان جا ۱۳۶۸ش)|حنانه]]، [[مهدی خالدی (۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۶۹ش)|مهدی خالدی]] و... فراگرفت. براى اولین ‏بار به اتفاق برادرانش منوچهر و [[محمد لشکری|محمد لشکرى]] اركسترى را با نام برادران لشکری تشکیل دادند. برنامه‏‌های این ارکستر از رادیو نیروى هوایى پخش می‌شده است. او همچنین از اواسط دهه‌ی 1330 تا زمان مرگش با ارکسترهای مختلف رادیو و از جمله با برنامه‌ی گلها، به عنوان نوازنده و آهنگ‌ساز، همکاری کرد. علاوه بر این باید به تدریس او در آموزشگاه موسیقی برادران لشکری (واقع در سه‌راه امین‌حضور) و همچنین اجرای برنامه‌های آموزش ساز در تلویزیون اشاره کرد.  
  
لشکری همراه با ارکسترهای رادیو کنسرت‌های متعددی در کشورهای آمریكا، آلمان، انگلستان، افغانستان و شهرهاى ایران برگزار کرده است. از جمله آهنگ‌های معروف او می‌توان به ترانه‌های ''تنها با گلها، كبوتر حرم، آدما، چشمان تو، فرودگاه و صیاد'' با صدای خوانندگانی چون [[ایرج (کاشان ۱۳۱۲ش)|ایرج]]، هایده، عارف، گوگوش و... اشاره کرد. او بر اثر سرطان معده درگذشت.  
+
لشکری همراه با ارکسترهای رادیو کنسرت‌های متعددی در کشورهای آمریكا، آلمان، انگلستان، افغانستان و شهرهاى ایران برگزار کرد. از جمله آهنگ‌های معروف او می‌توان به ترانه‌های ''تنها با گلها، كبوتر حرم، آدما، چشمان تو، فرودگاه و صیاد'' با صدای خوانندگانی چون [[ایرج (کاشان ۱۳۱۲ش)|ایرج]]، هایده، عارف، گوگوش و... اشاره کرد. او بر اثر سرطان معده درگذشت.  
  
 
موسیقی‌دانان دیگری که با نام خانوادگی لشکری شناخته می‌شوند، همه با حسن لشکری نسبت خانوادگی نزدیک (مثل پدر، برادر، عمو و عموزاده، دایی و خواهرزاده) دارند. از طرفی دیگر [[مرتضی حنانه]] و خانواده‌ی [[بهاری، علی اصغر (تهران ۱۲۸۶ـ ۱۳۷۶ش)|علی‌اصغر بهاری]] نیز از اقوام آنها بوده‌اند.
 
موسیقی‌دانان دیگری که با نام خانوادگی لشکری شناخته می‌شوند، همه با حسن لشکری نسبت خانوادگی نزدیک (مثل پدر، برادر، عمو و عموزاده، دایی و خواهرزاده) دارند. از طرفی دیگر [[مرتضی حنانه]] و خانواده‌ی [[بهاری، علی اصغر (تهران ۱۲۸۶ـ ۱۳۷۶ش)|علی‌اصغر بهاری]] نیز از اقوام آنها بوده‌اند.

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۷

حسن لشکرى
زادروز تهران 1317ش
درگذشت تهران 1354ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ویولن
سبک سنتی
آثار تنها با گلها، كبوتر حرم، آدما، چشمان تو، فرودگاه و صیاد
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس خانواده‌ی موسیقی‌دان لشکری، مرتضی حنانه، علی‌اصغر بهاری

حسن لشکرى (تهران 1317ش- تهران 1354ش)


آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ایرانی ویولن. پدرش، علی‌اصغر لشکری، از نوازندگان تار بوده است.

حسن از ابتدای نوجوانی نزد برادرش، منوچهر لشکرى، به یادگیری نت و نوازندگی سنتور پرداخت. سپس ویولن، آكوردئون، پیانو و ارگ را نیز از اساتید دیگری چون حنانه، مهدی خالدی و... فراگرفت. براى اولین ‏بار به اتفاق برادرانش منوچهر و محمد لشکرى اركسترى را با نام برادران لشکری تشکیل دادند. برنامه‏‌های این ارکستر از رادیو نیروى هوایى پخش می‌شده است. او همچنین از اواسط دهه‌ی 1330 تا زمان مرگش با ارکسترهای مختلف رادیو و از جمله با برنامه‌ی گلها، به عنوان نوازنده و آهنگ‌ساز، همکاری کرد. علاوه بر این باید به تدریس او در آموزشگاه موسیقی برادران لشکری (واقع در سه‌راه امین‌حضور) و همچنین اجرای برنامه‌های آموزش ساز در تلویزیون اشاره کرد.

لشکری همراه با ارکسترهای رادیو کنسرت‌های متعددی در کشورهای آمریكا، آلمان، انگلستان، افغانستان و شهرهاى ایران برگزار کرد. از جمله آهنگ‌های معروف او می‌توان به ترانه‌های تنها با گلها، كبوتر حرم، آدما، چشمان تو، فرودگاه و صیاد با صدای خوانندگانی چون ایرج، هایده، عارف، گوگوش و... اشاره کرد. او بر اثر سرطان معده درگذشت.

موسیقی‌دانان دیگری که با نام خانوادگی لشکری شناخته می‌شوند، همه با حسن لشکری نسبت خانوادگی نزدیک (مثل پدر، برادر، عمو و عموزاده، دایی و خواهرزاده) دارند. از طرفی دیگر مرتضی حنانه و خانواده‌ی علی‌اصغر بهاری نیز از اقوام آنها بوده‌اند.