حسگر

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حسگر یا سنسور (به انگلیسی sensor) ابزاری است که نسبت به وقایع و یا تغییرات به وقوع پیوسته در محیط اطراف خود حساسیت نشان داده و اطلاعات مربوط به آن را به صورت فیزیکی و سخت افزاری (مانند دماسنج جیوه­ای) نمایش می­دهد. البته در حسگرهای پیشرفته امروزی، اطلاعات مربوط به متغیر اندازه گیری شده به صورت یک سیگنال الکتریکی به عنوان خروجی دریافت می­شود که در بخش­های دیگری می­توان این داده را نمایش داده و یا پردازش نمود.

امروزه حسگرها را در اغلب دستگاه­ها و سیستم­هایی که به طور روزمره از آنها استفاده می­کنیم میتوان مشاهده نمود.به طور مثال حسگر لمسی بکار رفته در صفحه تلفن­های همراه هوشمند، حسگر­های بکار گرفته شده در درب­های ورودی که با نزدیک و دور شدن اشخاص به صورت خودکار باز و یا بسته می­شوند، حسگرهای موجود در خودروها که اطلاعات مربوط به میزان بنزین، دمای آب، مسافت طی شده و ... نمایش می­دهند، از جمله این موارد هستند. همچنین یک حسگر نوری نیز شدت نور را به‌وسیلۀ تبدیل آن به انرژی الکتریکی، اندازه‌گیری یا آشکار می‌‌کند. گاهی حسگرها می­توانند بر روی آنچه اندازه گیری می­کنند تاثیر بگذارند که با کوچکتر شدن ابعاد حسگر این معضل نیز رفع خواهد شد. لذا امروزه به کمک فناوری MEMS توانسته اند میکرو سنسورهایی طراحی و تولید نمایند که در زمان کوتاه تر و با حساسیت بیشتری قادر به اندازه گیری هستند.

یک سنسور خوب تنها نسبت به متغیر مورد هدف حساس بوده و به گونه­ای عمل می­نماید که سایر متغیرها در خروجی آن هیچگونه تاثیری نخواهند داشت. در اغلب حسگرها نیز میان ورودی و خروجی یک رابطه(تابع) خطی برقرار است.

نقطه قابل ذکر این است که اگر در یک سیستم حسگر آنالوگ داشته باشیم می­توان به کمک یک مبدل اطلاعات آن را به یک سیگنال دیجیتالی تبدیل نمود تا بتوان از این داده در بخش­های دیجیتالی عمل سیستم استفاده نمود.