حصارها (2016)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

حصارها (Fences)

فیلم سینمایی در گونۀ درام به کارگردانی دنزل واشینگتن و نویسندگی آگوست ویلسون[۱]. این فیلم دو ساعت و بیست دقیقه‌ای که محصول آمریکاست در سال 2016 تولید و همان سال اکران شده است. حصارها اقتباسی است از نمایشنامه‌ای با همین عنوان (۱۹۸۳) اثر آگوست ویلسون[۲].


خلاصۀ داستان

حصارها داستان زندگی یک خانوادۀ سیاه‌پوست به سرپرستی تروی[۳] را در دهۀ 1950م روایت می‌کند. وی کودکی سختی داشته، در نوجوانی پس از درگیری با پدر بدرفتارش از خانه فرار کرده و مدتی را در زندان سپری کرده است. او اکنون به عنوان کارگر شهرداری در بخش جمع‌آوری زباله مشغول به فعالیت است. گابریل[۴]، برادر تروی، در جنگ دچار ضربۀ مغزی شده و تروی از او نگه‌داری می‌کند. از طرفی تروی با پسرانش نیز دچار مشکلاتی است. پسر کوچکش، کوری[۵]، قصد دارد در تمرینات تیم فوتبال دانشگاهش شرکت کند، ولی تروی که خود زمانی به دلیل تبعیض نژادی از راه‌یابی به لیگ حرفه‌ای جامانده است به او اجازۀ حضور در تیم را نمی‌دهد که این موضوع به تنش‌های میان پدر و پسر می‌افزاید. تروی که از زندگی شخصی‌اش ناراضی است به تازگی رابطه‌ای خارج از ازدواج را با زنی شروع کرده و از این رابطه صاحب دختری می‌شود، ولی مادر دختر چندی بعد می‌میرد. رز[۶]، همسر تروی، سرپرستی دختر را برعهده می‌گیرد، ولی از پذیرش تروی خودداری می‌کند.


برخی از جوایز و افتخارات

حصارها موفق شد به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سال نامزد دریافت جایزه از هشتاد و نهمین دورۀ مراسم اسکار شود. این فیلم همچنین در رشته‌های بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد نیز نامزد دریافت جایزه شد و نهایتاً ویولا دیویس[۷] جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل زن را در اسکار و جایزۀ آکادمی فیلم بریتانیا برای بازی در این فیلم به خود اختصاص داد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: تاد بلک[۸]، اسکات رودین[۹] و دنزل واشینگتن

مدیر فیلمبرداری: شارلوته بروس کریستنسن[۱۰]

آهنگساز: مارسلو زاروس[۱۱]

تدوینگر: هیوجس وینبورن[۱۲]

طراح صحنه: ربکا براون[۱۳]

طراح لباس: شرن دیویس[۱۴]

بازیگران: دنزل واشینگتن (شخصیت اصلی)، ویولا دیویس، استفن مک‌کینلی[۱۵]، راسل هورنسپای[۱۶]، لسلی بون[۱۷]، کریستوفر میل[۱۸]، جون ادپو[۱۹]، میکلیت ویلیامسون[۲۰]، جیسون سیلویس[۲۱] 1. August Wilson
 2. August Wilson
 3. Troy
 4. Gabriel
 5. Cory
 6. Rose
 7. Viola Davis
 8. Todd Black
 9. Scott Rudin
 10. Charlotte Bruus Christensen
 11. Marcelo Zarvos
 12. Hughes Winborne
 13. Rebecca Brown
 14. Sharen Davis
 15. Stephan McKinley
 16. Russell Hornspy
 17. Lesley Boone
 18. Christopher Mele
 19. Jovan Adepo
 20. Mykelti Williamson
 21. Jason Sylvis