حمله به اچ 3 (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Attack on H3 (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی شهریار بحرانی، تولید سال 1373ش. حمله به اچ 3 که داستان حملۀ نیروی هوایی ایران به پایگاه اچ 3 عراق در نزدیکی مرز اردن است، اولین اثر جدی و پرفروش بحرانی در سینماست. طی این عملیات (حمله به پایگاه الولید) خلبانان نیروی هوایی ایران در 15 فروردین 1360 توانستند پس از طی کردن مسافتی که سه برابر حد معمولی جنگ‌های هوایی آن زمان بود، در مرز عراق و اردن پایگاهی را که شامل 48 هواپیما و تجهیزات جنگی می‌شد نابود کنند. فیلم در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر جز نامزدی در بخش‌های بهترین صداگذاری و بهترین جلوه‌های ویژه، دیپلم افتخار بهترین فیلم و سیمرغ بلورین بهترین تدوین جشنواره را از آن خود کرد. همچنین در زمان اکرانش (1374) از فیلم‌های پرفروش سال شد و سال بعد (1375) نیز جوایزی در زمینۀ تدوین و صداگذاری از ششمین دورۀ جشنوارۀ دفاع مقدس دریافت کرد. حمله به اچ 3 جز جذابیت‌های دراماتیک از حیث تکنیک‌های سینمایی، بهره‌گیری از تجهیزات جنگی، صدابرداری و استفاده از جلوه‌های ویژه امتیازات چشم‌گیری در سینمای جنگی آن سال‌های ایران داشت.

مدت فیلم: 95 دقیقه


خلاصۀ داستان

ستاد نیروهای هوایی عراق که برتری نیروی هوایی ایران را حس کرده است و شکست حصر آبادان را نزدیک می‌بیند جهت حفاظت از هواپیماهای استراتژیک خود در برابر حملات ایران، آنها را به سه پایگاه دورافتاده در نزدیک مرز اردن منتقل می‌کند. در مقابل، ستاد نیروهای هوایی ایران نیز برای بمباران این سه پایگاه که به نام پایگاه‌های اچ ۳ معروفند طرحی در نظر دارد. سرانجام در سحرگاه ۱۵ فروردین ۱۳۶۰ هشت فروند جنگندۀ بمب‌افکن فانتوم از پایگاه سوم شکاری برای حمله به اچ ۳ به پرواز درمی‌آیند و پس از انهدام پایگاه به خاک ایران برمی‌گردند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: شهریار بحرانی

نویسندگان: سید ناصر هاشمی و شهریار بحرانی

تهیه‌کننده: روح‌الله برادری

مدیر فیلمبرداری: رسول احدی

تدوینگر: حسین زندباف

آهنگساز: مجید انتظامی

صدابردار و صداگذار: اسحاق خانزادی

طراح صحنه و لباس: عبدالحمید قدیریان

طراح چهره‌پردازی: فرید گشن‌فلاح

جلوه‌های ویژه: جواد شریفی‌راد

بازیگران: جعفر دهقان؛ محمد كاسبی؛ فرامرز شهنی؛ حسین یاری؛ حسن عباسی؛ سعید قائمی؛ عطاءالله مرادی؛ حبیب‌الله حداد؛ سید مرتضی میرشجاعی؛ كبری فرخی؛ احمد دلیریان؛ سید ناصر هاشمی؛  سید جلال طباطبایی؛ حشمت‌الله آرمیده