خارج از محدوده (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Out of bounds (movie)

اولین فیلم بلند سینمایی رخشان بنی‌اعتماد در مقام کارگردان، تولید سال 1366ش. بنی‌اعتماد پیش از ساخت این فیلم کمدی، در ابتدای دهۀ 1360 به عنوان منشی صحنه با مهدی صباغ‌زاده در فیلم آفتاب‌نشین‌ها و به عنوان دستیار کارگردان با رسول صدرعاملی و کیانوش عیاری همکاری کرده است. خارج از محدوده در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد (مهدی هاشمی) و بهترین فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه بود. همچنین این فیلم در جشنواره‌های سینمایی توکیو، هند و دهلی نو نیز حضور داشته است. فیلم را روح‌الله امامی تدوین کرده است.

زمان فیلم: 95 دقیقه


خلاصۀ داستان

محمدجواد حلیمی کارمند سادۀ دولت، پس از سال‌ها اجاره‌نشینی با زدن از نان شب خانواده‌اش آلونکی در حاشیۀ پایتخت به نام هرت‌آباد دست‌وپا می‌کند. در شب دوم سکونت دزد به خانۀ آنها می‌زند که حلیمی وی را دستگیر می‌کند. او قصد دارد دزد را تحویل مقام‌های پاسگاه دهد که اهالی منطقه منعش می‌کنند. حلیمی که پیرو قانون است دزد را به پاسگاه می‌برد، اما می‌شنود که محلۀ هرت‌آباد در حوزۀ استحفاظی آنها نیست و نمی‌توانند سارق را تحویل بگیرند. حلیمی به همراه دزد به ادارات و وزارتخانه‌های مختلف مراجعه می‌کند تا وضع محله را روشن کند و عاقبت چون به این نتیجه می‌رسد که در نظام اداری حاکم راهی به جایی نخواهد برد با همت و همکاری اهالی هرت‌آباد زندانی برپا می‌کند تا به اصلاح و تهذیب سارقان بپردازند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: فرید مصطفوی

تهیه‌کنندگان: رسانۀ فیلمسازان و بنیاد مستضعفان استان خراسان

مدیر تولید: حبیب اسماعیلی

مدیر فیلمبرداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: روح‌الله امامی

طراح صحنه و لباس: امیرحسین اثباتی

طراح چهره‌پردازی: اصغر همت

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

ترکیب صدا: روبیک منصوری

بازیگران: مهدی هاشمی؛ محمود جعفری؛ پروانه معصومی؛ اسماعیل محمدی؛ جمشید لایق؛ علی‌اصغر گرمسیری؛ مهری مهرنیا؛ حسین محب‌اهری؛ محمد ورشوچی؛ اکبر دودکار؛ سروش خلیلی؛ امیر مولایی