خاک آشنا (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Familiar Territory (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا، تولید سال 1386ش. فیلم نخستین‌بار برای هیأت داوران جشن خانه سینما (1387) به نمایش درآمد و در دوازده رشته نامزد دریافت تندیس جشنواره شد. چهار تندیس زرین بهترین كارگردانی، بهترین صداگذاری و میكس، بهترین تدوین و بهترین موسیقی متن حاصل حضور خاک آشنا در جشن خانه سینما بود. علاوه بر آن نیكو خردمند و رؤیا نونهالی برای بازیگری در نقش مكمل این فیلم، نامزد دریافت جایزه بودند. خاک آشنا در جشنواره فیلم فجر به نمایش درنیامد. چرا كه مسئولان جشنواره، نمایش فیلم را منوط به اصلاحات و تغییراتی در صحنه‌ها، گفت‌وگوها و حوادث داستانش دانستند. به این ترتیب نمایش عمومی فیلم به مدت دوسال از زمان ساختش به تعویق افتاد تا نهایتاً نسخۀ جرح و تعدیل شده‌‌اش از اواسط مردادماه 1388 روی پردۀ سینماهای تهران رفت.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

نامدار (با بازی رضا کیانیان) نقاش و هنرمندی است که در گریز از هیاهوی تهران به روستای زادگاهش در کردستان پناه برده و سال‌هاست به خلق آثار هنری خود مشغول است. ورود خواهرزادۀ جوانش بابک (با بازی بابک حمیدیان) که معتاد است و از سوی مادر لاابالی‌اش (بیتا فرهی) هم طرد شده، در کنار وقایعی که در روستا رخ می‌دهد باعث تغییری شگرف در زندگی وی می‌شود و او را به بازنگری در شیوۀ زندگی‌اش سوق می‌دهد. روزی زنی سالخورده (نیکو خردمند) که مدیر یک نمایشگاه هنری در تهران است و سالی یک بار برای خرید نقاشی‌های نامدار به سراغ او می‌آید، همراه با شبنم (رؤیا نونهالی ) دلدار سابق نامدار به روستا وارد می‌شوند. ملاقات کوتاه نامدار پس از سال‌ها با معشوق قدیمی روحیۀ او را دگرگون می‌کند. به ویژه آن‌که مدتی بعد نامدار می‌فهمد که شبنم به علت ابتلا به سرطان به زودی خواهد مرد. از سوی دیگر به نامدار خبر می‌رسد که یکی از دوستان قدیمی‌اش که به طور غیرقانونی قصد عبور از مرز را داشته در نزدیکی خانۀ او کشته شده است. بابک هم به دختری محلی علاقمند شده، با توجه به نامزدی دختر با پسرعمویش دچار دردسرهایی می‌شود. در پایان قصه نامدار دیگر آن آدمی نیست که در ابتدای فیلم با او آشنا شده بودیم.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: بهمن فرمان‌آرا

مدیر فیلمبرداری: محمود کلاری

تدوینگر: عباس گنجوی

آهنگساز: کارن همایونفر

صدابردار: حسن زاهدی

صداگذاری و ترکیب صدا: محمدرضا دلپاک و محمدرضا نریمی‌زاده

طراح صحنه و لباس: فرهاد ویلکیجی

طراح چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی

بازیگران: رضا کیانیان؛ بابک حمیدیان؛ مریم بوبانی؛ بیتا فرهی؛ رویا نونهالی؛ نیکو خردمند؛ هدایت هاشمی؛ رعنا آزادی‌ور؛ امیرحسین رستمی