خورشید (فیلم 1398)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Sun Children

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مجید مجیدی، تولید سال 1398ش. خورشید با شرکت در بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم در 10 رشته نامزد دریافت جایزه بود: بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن، بهترین صداگذاری، بهترین طراحی صحنه، بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی و بهترین جلوه‌های ویژۀ بصری و در نهایت در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی صحنه سیمرغ بلورین جشنواره را دریافت کرد. این فیلم در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز (۲۰۲۰) نامزد شیرطلایی جشنواره بوده و در بخش جنبی این جشنواره برندۀ جایزۀ فانوس جادویی شده است. همچنین این فیلم نمایندۀ سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۱ بوده است. خورشید پس از چند هفته اکران در سینماهای کشور، به دلیل فراگیری بیماری کرونا به صورت آنلاین اکران شد.

زمان فیلم: 90  دقیقه


خلاصۀ داستان

علی کودک کاری است که در یک اوراقی لاستیک کار می‌کند و مادرش هم به خاطر مشکلات روانی در بیمارستان بستری شده است. او که وضع مالی چندان خوبی ندارد توسط یکی از هم‌محلی‌های خود از وجود یک گنج در زیرزمین مدرسه آگاه می‌شود و تصمیم می‌گیرد با دوستانش در یک ماجراجویی تازه به سراغ این گنج برود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: نیما جاویدی و مجید مجیدی

تهیه­‌کنندگان: مجید مجیدی و امیر بنان

فیلم­بردار: هومن بهمنش

تدوینگر: حسن حسندوست

طراح صحنه: كیوان مقدم

طراح لباس: امیر ملک‌پور

آهنگساز: رامین كوشا

صدابردار: حسین بشاش

صداگذار: محمدرضا دلپاک

جلوه‌های ویژۀ میدانی: ایمان كریمیان

جلوه‌های ویژۀ بصری: جواد مطوری

بازیگران: علی نصیریان؛ جواد عزتی؛ طناز طباطبایی؛ صفر محمدی؛ علی غابشی؛ روح‌الله زمانی؛ علی تقوازاده؛ شمیلا شیرزاد؛ یوسف صفری بختیاری