خوش غیرت (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

خوش‌غیرت

مجموعه‌ی کمدی تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی علی شاه‌حاتمی. این مجموعه که در واقع فصل دوم سریال خوش‌رکاب است، پس از موفقیت آن مجموعه در جذب مخاطب، طی نوروز (نیمه‌ی اول فروردین) سال ۱۳۸۴ از طریق شبکه‌ی یک سیما به نمایش درآمد. خوش‌غیرت در هنگام پخش توسط برخی از منتقدین شعاری و تکراری قلمداد شد و همچنین نتوانست در جذب مخاطب موفقیت فصل اول را تکرار کند. از دیگر ایراداتی که به این مجموعه وارد شد می­‌توان به نمایش ضعیف شخصیت‌­های لوطی‌مسلک، سیر تحول ناگهانی شخصیت­‌های قصه و ریتم کش‌دار مجموعه اشاره کرد. مجموعه‌ی خوش‌غیرت در سال ۱۳۹۸ از شبکه‌ی آی فیلم بازپخش شد.


خلاصه‌ی داستان

ماجراهای خوش‌غیرت سال‌­ها پس از بازگشت تقی و کامیونش از جبهه و در زمان حمله‌ی نظامی آمریکایی‌­ها به عراق اتفاق می‌­افتد. تقی در آرزوی زیارت حرم امام حسین (ع) است، ولی به‌دلیل وقوع جنگ در عراق امکان سفر زمینی و هوایی به این کشور نیست. تقی به فکر می­‌افتد که از طریق مرز ایلام و به صورت قاچاقی به عراق برود، ولی همسرش با این کار مخالفت می­‌کند. سرانجام داماد تقی به وی پیشنهاد می­‌دهد که با جمع‌آوری دارو و تجهیزات پزشکی هم به مردم عراق کمک کند و هم به زیارت مشرف شود. در ادامه تقی شاگرد سابقش، عزت، را که حالا در کار خرید وسایل مستعمل است با خود همراه می­‌کند و پس از جمع‌آوری کمک‌­های مردمی به عراق رفته و در آن‌جا با آمریکایی­‌ها درگیر و گرفتار می­‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: حسین صابری

مدیر تولید: بهرام صابری

مدیر فیلمیرداری: جواد صفا

طراح چهره‌پردازی: رضا قومی

آهنگساز: فردین خلعتبری

صداگذاری و ترکیب صدا: بابک شکیبا

طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی

بازیگران: محمد کاسبی، مجید صالحی، امیر نوری، پویا امینی، خشایار راد، طیبه ابراهیمی، عباس بیگدلی، مونا فرجاد، مریم سعادت، محمد حاج‌حسینی