داستان عامه پسند

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تارانتینو به همراه بازیگران نقش‌های اصلی فیلم
تارانتینو به همراه بازیگران نقش‌های اصلی فیلم

داستان عامه‌پسند (Pulp Fiction)

فیلم معروف و پرطرفدار محصول ۱۹۹۴ امریکا. این فیلم به کارگردانی کوئنتین تارانتینو[۱] و با فیلمنامۀ او و راجر اوری[۲] نوشته شد و به موفقیت تجاری و هنری گسترده‌ای رسید و برندۀ جایزۀ ارزشمند نخل طلای جشنوارۀ فیلم کن[۳] (۱۹۹۴) و جایزۀ اُسکار[۴] بهترین فیلمنامه و دو جایزۀ بَفتا[۵] (۱۹۹۵) شد. برای فیلم داستان عامه‌پسند هیچ موسیقی جدیدی ساخته نشد و تارانتینو از آهنگ‌های سال‌های گذشتۀ سینمای آمریکا در آن استفاده کرد.

مدت فیلم: 154 دقیقه

این فیلم چهار داستان مربوط به یکدیگر را از دنیای تبهکاران بازمی‌گوید و خشونت افراطی، طنز سیاه[۶]، لحن ارعاب‌آور از ویژگی‌های آن است. داستان عامه‌پسند به حرفۀ بازیگری جان تراولتا[۷] جان تازه‌ای بخشید؛ و ستارگانی مانند ساموئل ال جکسون[۸]، اوما تورمن[۹]، بروس ویلیس[۱۰]، هاروی کایتل[۱۱]، و تیم راث[۱۲] در آن بازی می‌کنند. این فیلم استعداد کارگردانی تارانتینو را به سینمای تجاری روز نزدیک‌تر کرد و فیلمی کلاسیک با طرفداران خاص شد که در سراسر دهۀ ۱۹۹۰ نمونه‌های بسیاری به تقلید از آن ساخته شدند.


ساختار فیلم و شخصیت‌های اصلی

داستان‌ها در مورد دو گنگستر لس‌آنجلسی (جولز[۱۳] و وینسنت[۱۴])، یک بوکسور (بوچ[۱۵])، دو سارق مسلح خرده‌پا (پامپکین[۱۶] و هانی بانی[۱۷]) و گردش دونفرۀ میا[۱۸] (همسر مارسلوس والاس[۱۹]) و وینسنت است.

داستان فیلم داستان عامه‌پسند به صورت غیرخطی روایت می‌شود. شخصیت‌های فیلم در وضعیت بدی قرار می‌گیرند، از آن وضعیت فرار می‌کنند و دچار وضعیت بدتری می‌شوند. فیلم 7 پرده یا اپیزود دارد که نام هریک، پیش از آغاز، نمایش داده می‌شود. اپیزودهای 1 و 7 و اپیزودهای 2 و 6 بر یکدیگر هم‌پوشانی دارند و از دو دیدگاه متفاوت نمایش داده می‌شوند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: لورنس بندر[۲۰]

مدیر فیلمبرداری: آندری سکولا[۲۱]

تدوینگر: سالی منکه[۲۲]

بازیگران: جان تراولتا، ساموئل ال جکسون، اوما تورمن، بروس ویلیس، تیم راث، هاروی کایتل، کوئینتین تارانتینو، آماندا پلامر[۲۳]، کریستوفر واکن[۲۴]، وینگ رهامس[۲۵]، ماریا دی میدیروش[۲۶]
 1. Quentin Tarantino
 2. Roger Avary
 3. Cannes Film Festival
 4. Academy Award
 5. BAFTA
 6. black humour
 7. John Travolta
 8. Samuel L Jackson
 9. Uma Thurman
 10. Bruce Willis
 11. Harvey Keitel
 12. Tim Roth
 13. Jules
 14. Vincent
 15. Butch
 16. Pumpkin
 17. Honey Bunny
 18. Mia
 19. Marsellus Wallace
 20. Lawrence Bender
 21. Andrzej Sekuła
 22. Sally Menke
 23. Amanda Plummer
 24. Christopher Walken
 25. Ving Rhames
 26. Maria de Medeiros