در مسیر تندباد (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

On the way to the storm (movie)

دومین فیلم بلند سینمایی مسعود جعفری جوزانی در مقام کارگردان، تولید سال 1367ش. در مسیر تندباد با حضور در بخش مسابقۀ هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش دوم مرد (حسین پناهی و فردوس کاویانی)، بهترین بازیگر نقش دوم زن (فرزانه کابلی)، بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی متن، بهترین طراحی صحنه و لباس، بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوه‌های ویژه نامزد دریافت جایزه بود و سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین صدابرداری را دریافت کرد. نقش اصلی این فیلم را مجید مظفری بازی کرده است. جعفری جوزانی و گروه پژوهشگرانش برای نگارش فیلمنامۀ در مسیر تندباد که ماجراهایش در بستری تاریخی رخ می‌دهد از منابع تاریخی، شفاهی و ادبی متنوع و زیادی بهره گرفته‌اند.

زمان فیلم: 115 دقیقه


خلاصۀ داستان

در بحبوحۀ جنگ دوم جهانی و اشغال ایران توسط ارتش متفقین، دكتر راستان برای مداوای شوهر خواهر خود به ایل قشقایی می‌رود. در آن‌جا با امیر هوشنگ، از بزرگان ایل و یاغی‌گری‌های قباد و دسته‌اش روبه‌رو می‌شود. او به شیراز بازمی‌گردد. برادر كوچكش، علی، سركردۀ اشرار شهر را از پا درآورده است. دكتر به اتفاق علی دوباره به محل ایل می‌رود. در آن‌جا افراد ایل را درگیر جنگی ناخواسته می‌بیند. آلمانی‌ها برخی از ایلیاتی‌ها را بر ضد ارتش انگلیس تجهیز كرده‌اند. علی كه از یاغی‌گری‌های قباد به خشم آمده، علیه او وارد معركه می‌شود. یكی از افراد قباد امیرهوشنگ را از پا درمی‌آورد و خود قباد به دست همسرانش كشته می‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود جعفری جوزانی

تهیه‌کننده: هارون یشایائی

مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری

تدوینگر: روح‌الله امامی

آهنگساز: فریدون شهبازیان

صداگذاری و ترکیب صدا: اسحاق خانزادی

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

طراح چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

جلوه‌های ویژه: نادر میرکیانی

طراحان پوستر: مرتضی ممیز و پرویز محلاتی

بازیگران: عزت‌الله انتظامی؛ مجید مظفری؛ احمد هاشمی؛ فرزانه کابلی؛ سرور نجات‌الهی؛ شهلا ریاحی؛ فردوس کاویانی؛ حمید جبلی؛ اصغر همت؛ فریبا کوثری؛ منوچهر آذری؛ عطاءالله زاهد؛ حسین پناهی؛ میرصلاح حسینی؛ تورج زاهدی؛ فتح‌الله جعفری جوزانی؛ اصغر بهارلو