رئیس (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مسعود کیمیایی، تولید سال 1385ش. رئیس در بیست و پنجمین دوره‌ جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. نقش اصلی رئیس را فرامرز قریبیان بازی کرده و فیلمبرداری‌اش برعهدۀ علیرضا زرین‌دست بوده است.

رئیس در زمرۀ آثار ضعیف کیمیایی‌ست که در آن علاوه بر این‌که از میزانسن‌ها و دکوپاژهای پیچیدۀ آثار خوبش خبری نیست، پلان‌های فیلم (جز در چند مورد کوتاه) اغلب پلان‌هایی ساده و پیش پا افتاده‌اند که تنها فیلمبرداری خوب علیرضا زرین‌دست باعث نجات بسیاری از آنها شده است. رئیس برعکس بیش‌تر فیلم‌های کیمیایی که با یک سکانس میخکوب‌کننده شروع می‌شوند، با یک سکانس کسل‌بار، از برخواستن یک مرد اسلحه به دست از یک زباله‌دانی خارجِ شهر شروع می‌شود و با حرکات غلوآمیز و مصنوعی او ادامه پیدا می‌کند. پس از آن هم سکانس کشدار و بی‌موضوعیت درمانگاه می‌آید. بیهودگی و بلاتکلیفی عبثی که در اغلب سکانس‌های فیلم به چشم می‌خورد و در سکانس پایانی فیلم به اوج خود می‌رسد.

زمان فیلم: 110  دقیقه


خلاصۀ داستان

سیامک، جوانی که تا زباله شدن رفته است، فهرست بیست و پنج جوان در جیب اوست که باید به آنها مواد مخدر سنتی و شیمیایی برساند. رضا، پدر سیامک، بعد از چندین سال دوری از وطن برای پدری کردن می‌آید؛ در حالی که خودش هنوز یک فراری است. تنها دوست دوران جوانی او که بسیار با هم چرخیده‌اند، درس خوانده‌اند، سینما رفته‌اند و بیلیارد بازی کرده‌اند، شاید هنوز او را باور کند. رضای دیگر، دوستش، یک سرهنگ شاغل و تنهاست. زن سرهنگ با دو پسرش در یک حادثه از دنیا رفته‌اند. سرهنگ رضا را باور دارد که رضای قدیمی گناهکار نیست. آنچه می‌ماند عشق و عاشقیت است. رضای گناه کرده، هنوز عاشق زن از دست رفته و سقوط کرده‌اش، می‌تواند او را ببخشد. سیامک دفترچۀ نام‌های مشتری‌هایش را می‌سوزاند. سیامک عشق را در میان نام‌های کتابچه‌اش پیدا کرده و خط زده است. عاشقان سیاه‌بخت، به دنبال قطره‌ای از زندگی از دست رفته‌شان می‌دوند. حتی جراح پیر شدۀ تنهای یک دوره، عشق را بنیان تازه‌شان می‌داند. جراح می‌داند، عاقبت، شکستن «رئیس» است. رئیس در برج عاج خود همه را می‌گرداند. فقط احساس زنده شدن رفاقت دو رضای رفیق مانده‌ است که سیلی هولناک می‌شود و دست رئیس را به دستبند و سینه‌اش را به گلوله می‌رساند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه­‌کننده: مسعود كیمیایی

مدیر فیلم­برداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: مصطفی خرقه‌پوش

آهنگسازان: فرزین قره‌گوزلو و رضا یزدانی

صدابردار: اسحاق خانزادی

صداگذار: اسحاق خانزادی

طراح صحنه و لباس: كیوان مقدم

طراح چهره‌­پردازی: عاطفه رضوی

جلوه‌­های ویژه: اصغر پورهاجریان

بازیگران: فرامرز قریبیان؛ خسرو شكیبایی؛ عزت‌الله انتظامی؛ لعیا زنگنه؛ امین تارخ؛ پولاد كیمیایی؛ مهناز افشار؛ اكبر معززی؛ حمید افشار؛ داریوش ارجمند