رشته خیال (2017)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دنیل د لوئیس در صحنه‌ای از فیلم
دنیل د لوئیس در صحنه‌ای از فیلم

(عنوان اصلی: موضوع فانتوم[۱]) فیلم سینمایی در گونۀ درام به کارگردانی و نویسندگی پل توماس اندرسون[۲]. این فیلم دو ساعت و ده دقیقه‌ای محصول امریکا در سال 2017م است و در همان سال به نمایش درآمد. رشتۀ خیال در نودمین مراسم اسکار در شش رشته شامل بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر نقش اول مرد، بازیگر نقش مکمل زن (لسلی منویل[۳])، ترانه و طراحی لباس نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت اسکار طراحی لباس را از آن خود کرد. این فیلم همچنین در مراسم بفتا نیز در رشته‌های بهترین کارگردانی، نقش اول مرد و طراحی لباس نامزد دریافت جایزه بوده است. ایفای نقش شخصیت اصلی فیلم را دنیل دی لوئیس به عهده داشته است.


خلاصۀ فیلم

داستان فیلم در دهۀ 1950م در انگلستان می‌گذرد؛ جایی‌که رینولد وودکاک[۴] به همراه خواهرش سیریل[۵] در مرکز توجه صنعت مد کشور قرار دارند و افراد مشهور زیادی برای طراحی لباس‌های خود به آنها مراجعه می‌کنند. رینولد که فرد بسیار موفقی است تصمیم گرفته خودش را وقف کارش کند؛ با این وجود زندگی منظم و با برنامۀ وی با ورود زن جوان بااستعداد و جاه‌طلبی به نام آلما[۶] تغییر می‌کند. رینولد که همواره ازدواج را مانعی برای پیشرفتش می‌دیده حالا باید تعادلی را بین عشق و کار برقرار کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: جوآنا سلار[۷]، مگان الیسون[۸]، دنیل لوپی[۹] و پل توماس اندرسون

مدیر فیلمبرداری: پل توماس اندرسون

آهنگساز: جانی گرینوود[۱۰]

تدوینگر: دیلن تیچنور[۱۱]

طراح صحنه: ورونیکا ملری[۱۲]

طراح لباس: مارک بریجز[۱۳]

بازیگران: دنیل دی لوئیس، ویکی کریپس[۱۴]، جولی ولونو[۱۵]، لسلی منویل، سو کلارک[۱۶]، هریت لیتچ[۱۷]، الی بنکس[۱۸]، کامیلا رادرفورد[۱۹]، جینا مک‌کی[۲۰]، فیلیپ فرانکس[۲۱]
 1. Phantom Thread
 2. Paul Thomas Anderson
 3. Lesley Manville
 4. Reynolds Woodcock
 5. Cyril
 6. Alma
 7. JoAnna Sellar
 8. Megan Ellison
 9. Daniel Lupi
 10. Jonny Greenwood
 11. Dylan Tichenor
 12. Veronica Melery
 13. Mark Bridges
 14. Vicky Krieps
 15. Julie Vollono
 16. Sue Clark
 17. Harriet Leitch
 18. Elli Banks
 19. Camilla Rutherford
 20. Gina McKee
 21. Philip Franks