رود کابل: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «(در زبان اردو: دریای کابل) رودخانه‌ای در شرق افغانستان و شمال پاکستان. طول ای...» ایجاد کرد)
 
 
(۲ نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۱: سطر ۱:
(در زبان اردو: دریای کابل) رودخانه‌ای در شرق افغانستان و شمال پاکستان. طول این رودخانه 700 کیلومتر است که 560 کیلومتر آن در افغانستان قرار دارد. این رود از منطقه‌ی سنگلاخ سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از کابل، جلال آباد و پیشاور به رودخانه‌ی سند می‌ریزد. رود کابل مهم‌ترین رودخانه‌ در منطقه‌ی خود است. مهم‌ترین حوضه‌ی آبریز رود کابل رود کنر است. این دو رود در نزدیکی جلال‌آباد به هم می‌آمیزند. در فصل تابستان به دلیل آب شدن برف‌های کوه‌های هندوکش سطح آب این رود بالا می‌آید. در سال‌های اخیر آب رود بیشتر برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است که سبب کاهش شدید سطح آب آن شده است. بر روی این رود سدهای متعددی نیز احداث شده است. سدهای نقلو و دارونتا در کابل و ننگرهار و سد ورسک در پیشاور بر روی این رود بنا شده‌اند. دریای کابل در دوره‌های پیش از اسلام و رواج دین بودایی در این مناطق مقدس شمرده می‌شده است.
+
(در زبان اردو: دریای کابل) رودخانه‌ای در شرق افغانستان و شمال پاکستان. طول این رودخانه 700 کیلومتر است که 560 کیلومتر آن در افغانستان قرار دارد. این رود از منطقه‌ی سنگلاخ سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از کابل، جلال آباد و پیشاور به رودخانه‌ی سند می‌ریزد. رود کابل مهم‌ترین رودخانه‌ در منطقه‌ی خود است. مهم‌ترین حوضه‌ی آبریز رود کابل رود کنر است. این دو رود در نزدیکی جلال‌آباد به هم می‌آمیزند. در فصل تابستان به دلیل آب شدن برف‌های کوه‌های هندوکش سطح آب این رود بالا می‌آید. در سال‌های اخیر آب رود بیشتر برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است که سبب کاهش شدید سطح آب آن شده است. بر روی این رود سدهای متعددی نیز احداث شده است. سدهای نقلو<ref>Naghlu</ref> و دارونتا<ref>Darunta</ref> در کابل و ننگرهار و سد ورسک<ref>Warsak</ref> در پیشاور بر روی این رود بنا شده‌اند. دریای کابل در دوره‌های پیش از اسلام و رواج دین بودایی در این مناطق مقدس شمرده می‌شده است.
 +
 
 +
<br />
 +
 
 +
----
 +
<references />

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۰۹

(در زبان اردو: دریای کابل) رودخانه‌ای در شرق افغانستان و شمال پاکستان. طول این رودخانه 700 کیلومتر است که 560 کیلومتر آن در افغانستان قرار دارد. این رود از منطقه‌ی سنگلاخ سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از کابل، جلال آباد و پیشاور به رودخانه‌ی سند می‌ریزد. رود کابل مهم‌ترین رودخانه‌ در منطقه‌ی خود است. مهم‌ترین حوضه‌ی آبریز رود کابل رود کنر است. این دو رود در نزدیکی جلال‌آباد به هم می‌آمیزند. در فصل تابستان به دلیل آب شدن برف‌های کوه‌های هندوکش سطح آب این رود بالا می‌آید. در سال‌های اخیر آب رود بیشتر برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است که سبب کاهش شدید سطح آب آن شده است. بر روی این رود سدهای متعددی نیز احداث شده است. سدهای نقلو[۱] و دارونتا[۲] در کابل و ننگرهار و سد ورسک[۳] در پیشاور بر روی این رود بنا شده‌اند. دریای کابل در دوره‌های پیش از اسلام و رواج دین بودایی در این مناطق مقدس شمرده می‌شده است.  1. Naghlu
  2. Darunta
  3. Warsak