زیدالله طلوعی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
(یک نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۲۹: سطر ۲۹:
  
  
ردیف‌دان ایرانی و نوازنده و مدرس تار و سه‌تار. در کودکی و حین تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، نزد پدربزرگش نواختن تار را یاد گرفت. سپس به تهران آمد و ضمن تحصیل در هنرستان موسيقی ملی، نزد حبيب‌الله صالحی و سپس تحت نظر علی‌اکبر خان شهنازی به مدت ۷ سال رديف‌های ميرزا عبدالله و دوره‌ی عالی شهنازی را فراگرفت. او پس از دوره‌ی هنرستان، برای فراگیری ردیف‌های آوازی محمود کریمی نزد او رفته و همزمان شیوه‌ی نورعلی خان برومند را نیز تحت آموزش محمدرضا لطفی فراگرفته. از دیگر اساتید او در این دوره باید به سعید هرمزی و غلامحسین بيگجه‌خانی اشاره کرد. طلوعی پس از دریافت مدرک ليسانس از دانشکده‌ی موسيقی، در سال ۱۳۵۴ به همراه تعداد دیگری از هنرمندان، گروه شيدا را با سرپرستی محمدرضا لطفی تاسيس می‌کنند. او با گروه شیدا در تهیه‌ی مجموعه آلبوم‌های چاووش و آثاری چون جانِ جان و سپیده همکاری کرده. همچنین او در تهیه‌ی آلبوم بیداد (با خوانندگی محمدرضا شجریان) هم، به عنوان نوازنده‌ی تار در کنار اساتیدی چون پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر حضور داشته است. طلوعی علاوه بر همکاری با گروه شيدا و عارف، در ارکستر بزرگ وزارت فرهنگ و هنر (به رهبری حسين دهلوی) نيز عضویت داشته و آثار متعددی از او به صورت گروهی و تکنوازی در راديو و تلويزيون ارائه و اجرا شده است. او برای معرفی موسيقی سنتی ايران، کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف دنيا (از جمله آمريکا، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلستان و قزاقستان) برگزار کرده است. طلوعی به عنوان مدير و سرپرست کانون چاووش، با تدريس ساز و موسیقی، شاگردان برجسته‌ای را به موسیقی ایران تحویل داده که از آن جمله اشخاصی چون حمید متبسم، بهداد بابایی، رامین جزایری، پیمان سلطانی و امیر شریفی را می‌توان نام برد. زیدالله طلوعی از اعضای هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی است.
+
ردیف‌دان ایرانی و نوازنده و مدرس تار و سه‌تار. در کودکی و حین تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، نزد پدربزرگش نواختن تار را یاد گرفت. سپس به تهران آمد و ضمن تحصیل در [[هنرستان موسیقی ملی|هنرستان موسيقی ملی]]، نزد [[حبیب الله صالحی|حبيب‌الله صالحی]] و سپس تحت نظر علی‌اکبر خان شهنازی به مدت ۷ سال رديف‌های [[میرزا عبدالله|ميرزا عبدالله]] و دوره‌ی عالی [[شهنازی، علی اکبر (تهران ۱۲۷۶ـ۱۳۶۲ش)|شهنازی]] را فراگرفت. او پس از دوره‌ی هنرستان، برای فراگیری ردیف‌های آوازی [[محمود کریمی (تهران ۱۳۰۶ـ همان جا ۱۳۶۳ش)|محمود کریمی]] نزد وی رفته و همزمان شیوه‌ی [[نورعلی برومند]] را نیز تحت آموزش [[محمدرضا لطفی]] فراگرفته است. از دیگر اساتید او در این دوره باید به [[سعید هرمزی]] و [[بیگجه خانی، غلامحسین (تبریز 1297ـ1366ش)|غلامحسین بيگجه‌خانی]] اشاره کرد.  
 +
 
 +
طلوعی پس از دریافت مدرک ليسانس از دانشکده‌ی موسيقی، در سال ۱۳۵۴ به همراه تعداد دیگری از هنرمندان، [[گروه شیدا|گروه شيدا]] را با سرپرستی محمدرضا لطفی تاسيس می‌کنند. او با گروه شیدا در تهیه‌ی مجموعه آلبوم‌های چاووش و آثاری چون ''جانِ جان و سپیده'' همکاری کرده است. همچنین وی در تهیه‌ی آلبوم ''بیداد'' (با خوانندگی محمدرضا شجریان) هم، به عنوان نوازنده‌ی تار در کنار اساتیدی چون پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر حضور داشته است. طلوعی علاوه بر همکاری با گروه شيدا و [[گروه عارف|عارف]]، در ارکستر بزرگ وزارت فرهنگ و هنر (به رهبری حسين دهلوی) نيز عضویت داشته و آثار متعددی از او به صورت گروهی و تکنوازی در راديو و تلويزيون ارائه و اجرا شده است. وی برای معرفی موسيقی سنتی ايران، کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف دنيا (از جمله آمريکا، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلستان و قزاقستان) برگزار کرده است.  
 +
 
 +
طلوعی به عنوان مدير و سرپرست کانون چاووش، با تدريس ساز و موسیقی، شاگردان برجسته‌ای را به موسیقی ایران تحویل داده که از آن جمله اشخاصی چون حمید متبسم، بهداد بابایی، رامین جزایری، پیمان سلطانی و امیر شریفی را می‌توان نام برد. زیدالله طلوعی از اعضای هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی است.
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۵ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۴۴

زیدالله طلوعی
زادروز گرگان 1325ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل ليسانس- دانشکده‌ی موسيقی  
شغل و تخصص اصلی ردیف‌دان، نوازنده و مدرس تار و سه‌تار
سبک سنتی
آثار مجموعه آلبوم‌های چاووش
گروه مقاله موسیقی
طلوعی به همراه محمدرضا شجریان
طلوعی به همراه محمدرضا شجریان

زيدالله طلوعی (گرگان 1325ش- )


ردیف‌دان ایرانی و نوازنده و مدرس تار و سه‌تار. در کودکی و حین تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، نزد پدربزرگش نواختن تار را یاد گرفت. سپس به تهران آمد و ضمن تحصیل در هنرستان موسيقی ملی، نزد حبيب‌الله صالحی و سپس تحت نظر علی‌اکبر خان شهنازی به مدت ۷ سال رديف‌های ميرزا عبدالله و دوره‌ی عالی شهنازی را فراگرفت. او پس از دوره‌ی هنرستان، برای فراگیری ردیف‌های آوازی محمود کریمی نزد وی رفته و همزمان شیوه‌ی نورعلی برومند را نیز تحت آموزش محمدرضا لطفی فراگرفته است. از دیگر اساتید او در این دوره باید به سعید هرمزی و غلامحسین بيگجه‌خانی اشاره کرد.

طلوعی پس از دریافت مدرک ليسانس از دانشکده‌ی موسيقی، در سال ۱۳۵۴ به همراه تعداد دیگری از هنرمندان، گروه شيدا را با سرپرستی محمدرضا لطفی تاسيس می‌کنند. او با گروه شیدا در تهیه‌ی مجموعه آلبوم‌های چاووش و آثاری چون جانِ جان و سپیده همکاری کرده است. همچنین وی در تهیه‌ی آلبوم بیداد (با خوانندگی محمدرضا شجریان) هم، به عنوان نوازنده‌ی تار در کنار اساتیدی چون پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر حضور داشته است. طلوعی علاوه بر همکاری با گروه شيدا و عارف، در ارکستر بزرگ وزارت فرهنگ و هنر (به رهبری حسين دهلوی) نيز عضویت داشته و آثار متعددی از او به صورت گروهی و تکنوازی در راديو و تلويزيون ارائه و اجرا شده است. وی برای معرفی موسيقی سنتی ايران، کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف دنيا (از جمله آمريکا، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلستان و قزاقستان) برگزار کرده است.

طلوعی به عنوان مدير و سرپرست کانون چاووش، با تدريس ساز و موسیقی، شاگردان برجسته‌ای را به موسیقی ایران تحویل داده که از آن جمله اشخاصی چون حمید متبسم، بهداد بابایی، رامین جزایری، پیمان سلطانی و امیر شریفی را می‌توان نام برد. زیدالله طلوعی از اعضای هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی است.