زینگ جیان، گایو (۱۹۴۰)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زینگ‌جیان، گائو (۱۹۴۰)(Xingjian, Gao)

گائو زینگ‌جیان
Gao Xingjian
زادروز گانجو (گانژو)، ایالت جیانگسی 1940م
محل زندگی فرانسه
ملیت چینی
تحصیلات و محل تحصیل رشتۀ زبان فرانسوی از دانشگاه پکن 
شغل و تخصص اصلی رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و هنرمند
آثار  کوهستان جان (1989)
گروه مقاله ادبیات سایر کشورها، تئاتر، نگارگری و مجسمه‌سازی جهان
جوایز و افتخارات برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات سال 2000
گایو زینگ جیان

(به چینی: سینگ‌جیان) رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، و هنرمند فرانسوی، زادۀ چین. نوشته‌های او دیدگاه‌هایش را در مقام فعال سیاسی و حامی حقوق بشر منعکس می‌کند. آثار او فلسفۀ ذِن را با نگرش نوین در‌می‌آمیزد و مبارزات شخصی مردمش را در زمینۀ تاریخ چینی نشان می‌دهد. کتاب‌های او در چین ممنوع‌اند، ازجمله رمان تحسین‌برانگیز کوهستان جان[۱] (۱۹۸۹)، که جست‌وجویی عارفانه را در میان ایالت‌های جنوبی و جنوب غربی چین توصیف می‌کند و در جست‌وجوی آزادی شخصی، ریشه‌ها، و آرامش درون است.

در سال ۲۰۰۰ برای مجموعۀ آثارش، که اعتباری عمومی، بینش تلخ، و مهارت زبانی دارد و راه‌های تازه‌ای پیش روی رمان و نمایش چینی گشوده است، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد. گائو نخستین چینی است که برندۀ این جایزه شده است. زینگ‌جیان را در چین عنصر نامطلوب شناختند و همۀ آثارش بعد از چاپ نمایش‌نامۀ پناهنده‌ها[۲] ممنوع اعلام شد، زیرا براساس قتل عام دانشجویان تظاهرکننده در میدان تیانانمن[۳] پکن[۴] در ۱۹۸۹ بود. چندین مقالۀ انتقادی، داستان کوتاه، ترجمه، و کتاب دربارۀ فنون نمایش‌نامه‌نویسی و داستان‌نویسی دارد. نقاش نیز هست و طرح جلد کتاب‌هایش را خود برعهده دارد و در بیش از ۳۰ نمایشگاه بین‌المللی شرکت کرده است.

زینگ‌جیان در گانجو (گانژو)[۵]، ایالت جیانگسی[۶]، به‌دنیا آمد. در رشتۀ زبان فرانسوی از دانشگاه پکن فارغ‌التحصیل شد. شروع به نوشتن کرد، امّا در جریان انقلاب فرهنگی، پس از آن‌که به اردوگاه «بازآموزی» و پنج سال زندان با اعمال شاقه در آن‌جا (در دهۀ ۱۹۶۰) فرستاده شد، چمدانی از آثارش را سوزاند. تا ۱۹۷۹ اجازۀ انتشار آثارش را نداشت. نمایش‌نامه‌های تجربی‌اش بسیاری را رنجاند و یک سال پس از آن‌که حکومت، انتشار ساحل دیگر[۷] را ممنوع اعلام کرد (۱۹۸۶) به پاریس رفت. پس از فاجعۀ میدان تیانانمن، از عضویت حزب کمونیست کناره‌گیری کرد و به تابعیت فرانسه درآمد.

از آثار زینگ جیان

 


  1. Soul Mountain
  2. Fugitives
  3. Tiananmen
  4. Beijing
  5. Ganzhou
  6. Jiangxi
  7. The Other Shore