ساختمان 85 (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده و نویسندگی خود وی و رضا مقصودی، در گونه‌ی پلیسی-جنایی. این مجموعه در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار از شبکه‌ی دو سیما در ۲۶ قسمت بر روی آنتن رفت و در سال ۱۳۹۶ از شبکه‌ی آی فیلم بازپخش شد. فخیم‌زاده برای ساخت لوکیشن اصلی این سریال به جای استفاده از آپارتمان واقعی از یک دکور معماری شده استفاده کرد. محسن شاه‌ابراهیمی این دکور را در مدت دو ماه با کمک آشوری طراح صحنه مجموعه ساخت.


خلاصه‌ی داستان

داستان این مجموعه در یک آپارتمان ۱۲ طبقه می‌گذرد که در هر طبقه‌ی آن افراد عجیبی ساکن هستند. در پی یک دعوای زن و شوهری و در ادامه برخورد ماشین زن به دیوار و تخریب بخشی از آن بقایای جسدی در این ساختمان پیدا می‌شود. در ادامه پلیس برای رمزگشایی از این ماجرا وارد ساختمان می‌شود. با حضور بازپرس پرونده در ساختمان و انجام تحقیقات توسط وی، مشخص می‌شود که بسیاری از ساکنان این ساختمان را خلافکاران تشکیل می‌دهند. در ادامه، قتل‌های دیگری در ساختمان اتفاق می‌افتد که خلافکاران ساختمان را به یکدیگر پیوند می‌دهد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: رضا انصاریان

مدیر تولید: حسن مصطفوی

مدیر فیلم‌برداری: محمد افسری

طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی

طراح لباس: هایده زمانی

طراح صحنه: رامین آشوری

آهنگ‌ساز: علی رزاقی

صدابردار: جواد مقدس

بازیگران: مهدی فخیم‌زاده، رویا نونهالی، محمود پاک‌نیت، عمار تفتی، مهدی میامی، نفیسه روشن، آشا محرابی، لیلا برخورداری، علی زرینی، ساعد هدایتی، اردشیر تفتی، امیررضا دلاوری، بهرام ابراهیمی، بیوک میرزایی