سرب (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از فیم
صحنه‌ای از فیلم


فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مسعود کیمیایی، محصول سال 1367ش. این فیلم در هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد (هادی اسلامی)، بهترین بازیگر نقش دوم مرد (فتحعلی اویسی)، بهترین بازیگر نقش اول زن (فریماه فرجامی)، بهترین چهره‌پردازی، بهترین طراحی صحنه و لباس و بهترین فیلمبرداری نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره بوده و جوایزی را نیز دریافت کرده است. کیمیایی به عنوان نویسنده و کارگردان، در این اثر جنایی داستان یک زوج جوان یهودی ایرانی را در اواخر دهۀ 1320ش که قصد مهاجرت به اسراییل دارند روایت می‌کند. بازی فریماه فرجامی، هادی اسلامی و فتحعلی اویسی در سرب بسیار مورد توجه منتقدان و روزنامه‌نگاران سینمایی قرار گرفت و فیلم را از بهترین آثار سینمایی بعد از انقلاب کیمیایی می‌دانند. موسیقی فیلم را همسر سابق کیمیایی، گیتی پاشایی، ساخته است.


خلاصۀ داستان

دانیال و مونس كه می‌خواهند به ارض موعود بروند با مخالفت سازمانی به نام هاگانا كه یهودیان را بسیج می‌كند روبه‌رو می‌شوند. یعقوب، عموی دانیال، به دست اعضای هاگانا كشته می‌شود و دانیال و مونس كه قاتل را شناخته‌اند می‌گریزند. میرزا محسن، فرد متدینی كه به كمک مقتول شتافته، به عنوان قاتل دستگیر و به زندان افكنده می‌شود. نوری، برادر میرزا محسن، كه خبرنگار است تصمیم دارد زن و شوهر یهودی را برای ادای شهادت به دادگاه ببرد. مونس و دانیال كه مصمم هستند از مرز خارج شوند از دست نوری و اعضای هاگانا می‌گریزند. نوری آنها را می‌یابد. زن می‌گریزد، اما نوری دانیال را به موقع به جلسه دادگاه می‌رساند. روبه‌روی كاخ دادگستری او خود را سپر تیری می‌كند كه یكی از آدمكش‌های مزدور هاگانا كه در تعقیب آنها بوده است به سوی دانیال شلیک می‌كند.


جوایز

دیپلم افتخار برای بهترین بازیگر نقش اول زن (فریماه فرجامی) از جشنواره فیلم فجر

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری (محمود کلاری) از جشنواره فیلم فجر

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی (جلال‌الدین معیریان) از جشنواره فیلم فجر

جایزۀ بهترین بازیگر مرد (هادی اسلامی) از چهل و دومین دوره جشنواره فیلم نیویورك (1383)


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: مسعود کیمیایی

تهیه‌کننده: محمدهاشم سبوکی

نویسندگان: مسعود کیمیایی و تیرداد سخایی

فیلمبردار: محمود کلاری

تدوینگر: مسعود کیمیایی

طراح صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر

آهنگساز: گیتی پاشایی

طراح چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

بازیگران: هادی اسلامی؛ فریماه فرجامی؛ امین تارخ؛ جلال مقدم؛ جمشید مشایخی؛ فتحعلی اویسی؛ سعید پیردوست؛ نرسی گرگیا؛ غلامحسین لطفی؛ پروین سلیمانی؛ شاهد احمدلو