سعید ثابت

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۸ توسط Aeen (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
همایون شجریان
زادروز تهران 1338ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی موسیقی- دانشگاه هنر  
شغل و تخصص اصلی نوازنده و مدرس سنتور
سبک سنتی
آثار لیلی و مجنون (شهرام ناظری)؛ ارغوان (علی رستمیان)؛ خزان عشق (علی رستمیان)؛ دل شیدا (شهرام ناظری)؛ آتش دل (علیرضا افتخاری)
گروه مقاله موسیقی
سعید ثابت در کنار محمد اسماعیلی
سعید ثابت در کنار محمد اسماعیلی

سعيد ثابت (تهران 1338ش- )


نوازنده و مدرس ایرانی سنتور. پس از گذراندن دوره‌ی ابتدایی، تحصيلات موسيقی خود را در سال 1349، از سن 11 سالگی در هنرستان موسيقی ملی آغاز كرد و ادامه‌ی تحصيلاتش را در رشته‌ی نوازندگی سنتور نزد فرامرز پايور پی گرفت و از دانشگاه هنر موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد.

از جمله فعاليت‌های هنری ثابت می‌توان به همكاری با اركستر ژونس موزيكال (سال‌های 1350 تا 1356)، تدريس تئوری موسیقی و سلفژ در كلاس خصوصی فرامرز پايور و ضبط دوره‌های سنتور ابوالحسن صبا و پايور اشاره کرد. او هم-اكنون دانشجوی فوق ليسانسِ رشته‌ی نوازندگی سنتور است و هم‌زمان در دانشگاه هنر و هنرستان‌های موسيقی دختران و پسران نیز تدریس می‌کند. ثابت با همکاری و سرپرستی گروه پایور (هوشنگ ظریف: نوازنده‌ی تار، محمد اسماعیلی: تنبک، محمد دلنوازی: عود، محمد مقدسی: کمانچه، رضا اربابی: قیچک، داود برزیده: نی و خودش: سنتور) طی سال 1388 در چندین کشور اروپایی کنسرت داشته و همچنین باید به دونوازی‌های متعدد او با محمد اسماعیلی نیز اشاره کرد. سعید ثابت برجسته‌ترین شاگرد فرامرز پایور بوده و در انتهای تحصیلات لیسانس بالاترین نمره را از او گرفته است.

از آلبوم‌هایی که ثابت به عنوان نوازنده در تولیدشان مشارکت داشته: لیلی و مجنون (شهرام ناظریارغوان (علی رستمیان)؛ خزان عشق (علی رستمیان)؛ دل شیدا (شهرام ناظری)؛ آتش دل (علیرضا افتخاری).