سفر سنگ (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسعود کیمیایی سر صحنۀ سفر سنگ
مسعود کیمیایی سر صحنۀ سفر سنگ

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1356ش. کیمیایی برای این فیلم جایزۀ بهترین کارگردانی و پلاک طلایی سازمان بین‌المللی سینمای کاتولیک را از جشنوارۀ بین‌المللی فیلم قاهره دریافت کرده است. نقش‌ شخصیت اصلی سفر سنگ را سعید راد بازی کرده است. سفر سنگ اگرچه از نظر درام، تکنیک‌های سینمایی و پرداخت قهرمان داستان که وجه امتیاز همۀ آثار کیمیایی‌ست هنوز اثری قابل تأمل است، اما چون بیش‌تر فیلم‌های او دچار ضعف فیلمنامه و شخصیت‌پردازی است و علاوه بر این کیمیایی گویا با درک انقلاب در جریان و پیش رو و امکان تغییرات اساسی در وضعیت نظام کشور خواسته که در بیانی سمبلیک با این جریانات همراهی کند، اثرش را در دیالوگ‌نویسی، با شعارهای سطحی و گذرا لطمه‌پذیر و مبتذل کرده است.

زمان فیلم: 114 دقیقه


خلاصۀ داستان

ارباب روستا، سال‌هاست كه مالک تنها آسیاب آبادی است و مردم را استثمار می‌كند. او در ضمن از ساخته شدن آسیابی كه بتواند منافع مردم را تأمین كند جلوگیری می‌كند. مردم روستا مدت‌هاست سنگ عظیمی را برای آسیاب تراشیده‌اند و آماده كرده‌اند، اما برای حملش ایادی ارباب همیشه مانع شده‌اند. بالاخره یک كولی به روستا می‌آید. ورود كولی به روستا احساسات فروخفتۀ مردم را بیدار می‌كند. ولی اكثریت جرأت همراهی با او را ندارند و بی‌تفاوت با سخنانش روبه‌رو می‌شوند. كولی با این كه منفعتی در ماجرا ندارد بالاخره موفق می‌شود چند تن، از جمله یک آهنگر را تهییج كند تا برای آوردن سنگ بروند. بالاخره با زحمت بسیار و رفع و رجوع توطئه‌چینی‌های ارباب، از جمله فرستادن جاسوس به میان گروه آنان،‌ سنگ به روستا آورده می‌شود و خانۀ ظلم ارباب را بر سرش ویران می‌كند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: مسعود كیمیایی و بهزاد فراهانی

تهیه­‌کنندگان: مسعود کیمیایی و اسفندیار منفردزاده

مدیر فیلم­برداری: هوشنگ بهارلو

تدوینگر: عباس گنجوی

طراح چهره‌پردازی: فرهنگ معیری

آهنگسازان: مجید انتظامی و اسماعیل ماهان

صدابردار: علی لطفعلی

جلوه‌های ویژه: علیرضا قومی و غلامرضا قومی

بازیگران: سعید راد؛ فرزانه تأییدی؛ رضا فاضلی؛ حسین گیل؛ امرالله صابری؛ حمید طاعتی؛ آرش تاج تهرانی؛ اكبر یكتا؛ جعفر والی؛ علی محزون؛ سعید پیردوست؛ حمید سعیدپور؛ نصرت كریمی؛ محمدولی احمدلو؛ رضا حاجیان؛ علی وفادار؛ گیتی پاشایی؛ اكبر معززی