سفیدکوه (افغانستان): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «(یا سپین غَر) رشته‌کوهی در شرق افغانستان و مرز طبیعی این کشور با پاکستان. این...» ایجاد کرد)
 
 
(۳ نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۱: سطر ۱:
(یا سپین غَر) رشته‌کوهی در شرق افغانستان و مرز طبیعی این کشور با پاکستان. این رشته‌کوه 150 کیلومتر طول دارد. سپیدکوه از دره‌ی لورا در افغانستان تا دره‌ی پیشاور در پاکستان امتداد دارد و دیواری طبیعی به ارتفاع تقریباً 4000 متر بین دو کشور ایجاد کرده است. رود کابل از میان این رشته‌کوه به سمت غرب حرکت کرده و به رودخانه‌ی سند می‌ریزد. از شهرهای مجاور سفیدکوه که امتدادش به هندوکش می‌رسد جلال‌آباد، خوست و گردیز  را می‌توان نام برد. سرخ‌رود این‌ رشته‌کوه را از سیاه‌کوه شرقی جدا می‌کند. بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه سیکارام نام دارد که ارتفاعش 4755 متر است. سپین‌ دامنه‌های سپین غر از جنگل‌های ارچه، نشتر و کاج پوشیده شده است. دره‌ی معروف خیبر که اهمیت تاریخی دارد در این منطقه قرار دارد. از دره‌های معروف دیگر سپین غر به آچین، خوگیانی، جاجی و زرمست باید اشاره کرد.
+
سفیدکوه (افغانستان)
 +
 
 +
(یا سپین غَر) رشته‌کوهی در شرق افغانستان و مرز طبیعی این کشور با پاکستان. این رشته‌کوه 150 کیلومتر طول دارد. سپیدکوه از دره‌ی لورا در افغانستان تا دره‌ی پیشاور در پاکستان امتداد دارد و دیواری طبیعی به ارتفاع تقریباً 4000 متر بین دو کشور ایجاد کرده است. رود کابل از میان این رشته‌کوه به سمت غرب حرکت کرده و به رودخانه‌ی سند<ref>Indus River</ref> می‌ریزد. از شهرهای مجاور سفیدکوه که امتدادش به هندوکش می‌رسد جلال‌آباد، خوست و گردیز  را می‌توان نام برد. سرخ‌رود این‌ رشته‌کوه را از سیاه‌کوه شرقی جدا می‌کند. بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه سیکارام<ref>Sikaram</ref> نام دارد که ارتفاعش 4755 متر است. سپین‌ دامنه‌های سپین غر از جنگل‌های ارچه، نشتر و کاج پوشیده شده است. دره‌ی معروف خیبر که اهمیت تاریخی دارد در این منطقه قرار دارد. از دره‌های معروف دیگر سپین غر به آچین، خوگیانی، جاجی و زرمست باید اشاره کرد.
 +
 
 +
 
 +
----<references />

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۰۵

سفیدکوه (افغانستان)

(یا سپین غَر) رشته‌کوهی در شرق افغانستان و مرز طبیعی این کشور با پاکستان. این رشته‌کوه 150 کیلومتر طول دارد. سپیدکوه از دره‌ی لورا در افغانستان تا دره‌ی پیشاور در پاکستان امتداد دارد و دیواری طبیعی به ارتفاع تقریباً 4000 متر بین دو کشور ایجاد کرده است. رود کابل از میان این رشته‌کوه به سمت غرب حرکت کرده و به رودخانه‌ی سند[۱] می‌ریزد. از شهرهای مجاور سفیدکوه که امتدادش به هندوکش می‌رسد جلال‌آباد، خوست و گردیز را می‌توان نام برد. سرخ‌رود این‌ رشته‌کوه را از سیاه‌کوه شرقی جدا می‌کند. بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه سیکارام[۲] نام دارد که ارتفاعش 4755 متر است. سپین‌ دامنه‌های سپین غر از جنگل‌های ارچه، نشتر و کاج پوشیده شده است. دره‌ی معروف خیبر که اهمیت تاریخی دارد در این منطقه قرار دارد. از دره‌های معروف دیگر سپین غر به آچین، خوگیانی، جاجی و زرمست باید اشاره کرد.  1. Indus River
  2. Sikaram