سلطان (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فریبرز عرب‌نیا در صحنه‌ای از فیلم
فریبرز عرب‌نیا در صحنه‌ای از فیلم

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مسعود کیمیایی، تولید سال 1375ش. سلطان در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. نقش‌های اصلی فیلم را فریبرز عرب‌نیا و هدیه تهرانی بازی کرده‌اند. سلطان نخستین حضور هدیه تهرانی در سینما بوده است. همچنین طراحی صحنه و لباس فیلم را خود کیمیایی انجام داده است.

سلطان اگرچه از حیث برخی نگرش‌های نقادانۀ کیمیایی به مدرنیته و داستان‌پردازی و داشتن قهرمانی با خصوصیت غالب آثار موفق او (شخصیت‌هایی پایبند خصوصیاتی چون جوانمردی و عدالتخواهی) اثری درخور توجه است، اما چون بسیاری از آثار وی از حیث شخصیت‌پردازی دچار ضعف است. این فیلم در سال اکرانش جزو 7 فیلم پرفروش سال سینمای ایران بوده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

آقای باهری در آخرین لحظات زندگی، 500 متر از زمین خانۀ خود را به آقای كوهساری سرایدارش می‌بخشد. جهان‌مهر و جهانگیر، پسران آقای باهری برگۀ واگذاری زمین را به مریم دختر آقای كوهساری می‌دهند، اما یک جیب‌بر به نام سلطان وقتی مریم از ترمینال به خانه می‌آمده مدارک را از او می‌زند و برای برگرداندن سندها مقدار زیادی پول مطالبه می‌كند كه پسران آقای باهری حاضر به پرداخت این نیستند و می‌خواهند با ترساندن سلطان مدارک را از او پس بگیرند. سلطان که به مریم علاقمند شده مدارک را به وی می‌دهد و از او می‌خواهد كه از حق خودش دفاع كند و نگذارد پسر آقای باهری سهمش را به برج‌سازان تهران بدهد. از طرفی جهانگیر بی‌خبر از این كه سلطان مدارک را به مریم كوهساری داده است با چند تن از برج‌سازان و واسطه‌های خریدار زمین با سلطان درگیر می‌شوند و سلطان هم با نارنجكی كه از دوست شهیدش به جا مانده به استقبال آنها می‌رود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: مسعود كیمیایی و اصغر عبداللهی

تهیه­‌کننده: مسعود كیمیایی

مدیر فیلم­برداری: اصغر رفیعی‌جم

تدوینگر: روح‌الله امامی

طراح چهره‌پردازی: مسعود ولدبیگی

آهنگساز: کارن همایونفر

صدابردار: بهمن اردلان

صداگذاران: اسحاق خانزادی و روح‌الله امامی

طراح صحنه و لباس: مسعود کیمیایی

جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی

بازیگران: هدیه تهرانی؛ فریبرز عرب‌نیا؛ حسن جوهرچی؛ پولاد كیمیایی؛ ژاله علو؛ محمود اردلان؛ كیانوش گرامی؛ پروین سلیمانی؛ مهدی خیامی؛ داوود امجدی؛ علی‌اصغر طبسی؛ رضا كیانیان