سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)


فیلم سینمایی در گونۀ کمدی-درام به کارگردانی و نویسندگی مارتین مک‌دونا[۱]. این فیلم 115 دقیقه‌ای محصول سال 2017 کشورهای انگلیس و آمریکاست. سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد و منتقدین قلم داستانی، کارگردانی، تیم بازیگران و موسیقی فیلم را ستودند.

پس از موفقیت‌های جهانی فیلم، فیلمنامۀ آن در سال 2018 در امریکا و برگردان فارسی آن توسط نشر چترنگ (با ترجمۀ سینا شاه‌بابا) چاپ و منتشر شده است.


خلاصۀ داستان

این فیلم داستان مادری به نام میلدرد هیز[۲] را روایت می‌کند که چند ماه پس از کشته شدن دخترش و ناامید شدن از اقدامات مقامات محلی، در یک اقدام جسورانه تصمیم به نصب سه بیلبورد در ورودی شهر خود خطاب به کلانتر محبوب شهر می‌گیرد و وی را برای عدم تلاش کافی در دستگیری قاتل مورد شماتت قرار می‌دهد. پس از خودکشی کلانتر، دستیار وی دیکسون[۳] به عنوان کلانتر موقت اختیار امور را به دست می‌گیرد. وی که رفتار ناپخته و بچگانه‌ای دارد تنش با میلدرد را به اوج می‌رساند؛ هرچند در انتها سرنخی از قاتل به دست می‌آورد.


برخی از جوایز و افتخارات

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری در مراسم اسکار سال 2018 موفق شد علاوه بر نامزدی در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی و بهترین تدوین، جوایز بهترین بازیگر نقش اول زن (فرانسیس مک‌دورمند[۴]) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (سم راکول[۵]) را به خود اختصاص دهد. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا و گلدن گلوب نیز فیلم درخشید و جوایز بهترین فیلم، فیلمنامه و نقش اول زن و نقش مکمل مرد را برنده شد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: گراهام برودبنت[۶]، پیتر سزرین[۷] و مارتین مک‌دونا

مدیر فیلمبرداری: بن دیویس[۸]

آهنگساز: کارتر برول[۹]

تدوینگر: جان گرگوری[۱۰]

طراح صحنه: مریسا لمباردو[۱۱]

طراح لباس: ملیسا توث[۱۲]

مدیر تولید: آلیستیر هاپکینز[۱۳]

بازیگران: فرانسیس مک دورمند، وودی هارلسون[۱۴]، سم راکول، کلب لندری جونز[۱۵]، کری کوندون[۱۶]، الکساندرو باریوس[۱۷]، لوکاس هدجز[۱۸]، پیتر دینکلیج[۱۹] 1. Martin McDonagh
 2. Mildred Hayes
 3. Dixon
 4. Frances McDormand
 5. Sam Rockwell
 6. Graham Broadbent
 7. Peter Czernin
 8. Ben Davis
 9. Carter Burwell
 10. Jon Gregory
 11. Merissa Lombardo
 12. Melissa Toth
 13. Alistair Hopkins
 14. Woody Harrelson
 15. Caleb Landry Jones
 16. Kerry Condon
 17. Alexandro Barrios
 18. Lucas Hedges
 19. Peter Dinklage