سیاوش اکبری

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۶ توسط Aeen (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیاوش اکبری
زادروز تهران 1317ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانش‌آموخته‌ی هنرستان موسیقی ملی  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی تنبک
سبک سنتی
آثار آلبوم‌های بداهه‌نوازی (فریدون حافظی)، چهارپاره و شور شهناز (هردو از مهرداد ترابی)
گروه مقاله موسیقی
سیاوش اکبری و مهرداد ترابی
سیاوش اکبری و مهرداد ترابی

سیاوش اکبری (تهران 1317ش- )


نوازنده‌ و مدرس ایرانی تنبک. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و دریافت دیپلم ریاضی در سال 1335 در کلاس‌های شبانه‌ی هنرستان موسیقى ملى ثبت نام کرد و در آن‌جا در ابتدا تحت نظر حسین تهرانى، به فراگیری این ساز پرداخت. بعدتر، طی سال‌های 1347 و 1348، برای یادگیری نت نزد امیرناصر افتتاح شاگردی کرد. او همچنین بعدها كه كتاب نت استاد حسین تهرانى چاپ شد براى فراگیرى بیش‌تر، نزد محمد اسماعیلى رفت و به فراگیرى سبك و سیاق نوازندگى وى پرداخت.

سیاوش اكبرى، از سال 1345 فعالیت‏‌هاى هنرى خود را در رادیو و تلویزیون آغاز كرد و در اركستر سازهاى ملى كه با همكارى دكتر منوچهر جهانبگلو، محمدرضا شجریان، محمد منتشرى، نادر گلچین، كامران داروغه، عباس زند، حسن ناهید، محمد موسوى، مهدى تاكستانى و عده‌‏اى دیگر از هنرمندان اداره می‌شد شركت كرد و با اركسترهاى دیگر رادیو و تلویزیون نیز شروع به همكارى نمود. وی با همین اركسترها، برای شناساندن هرچه بیشتر موسیقى سنتى ایران، تحت عنوان قراردادهاى فرهنگى و هنرى، به كشورهاى آلمان، فرانسه، عراق، كویت، ژاپن، عربستان و آمریكا (كه در آمریكا در 17 ایالت آن همراه جلیل شهناز، فرهنگ شریف، محمدرضا شجریان و عده‌‏اى دیگر برنامه‏‌هایى اجرا نمود) سفر كرد.

سیاوش اكبرى تا سال 1357 فعالیت‏‌هاى هنرى خود را در رادیو و تلویزیون ادامه داد و از این سال به بعد مشغول تدریس تنبك به هنرجویان شد. وی چون علاقه‌ی زیادی به نواختن سنتور داشت، در سن هفده سالگى نزد رضا ورزنده مدتى نواختن این ساز را آموزش دید.

اکبری در آلبوم بداهه‌نوازی فریدون حافظی (تار) و در آلبوم‌های چهارپاره و شور شهناز مهرداد ترابی (سه‌تار) را با تنبکش همراهی کرده است.