سیروس ساغری

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۸ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۱ توسط Aeen (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیروس ساغری
حسین ساغرزاده اصفهانی
زادروز اصفهان 1311ش
درگذشت اصفهان 18 بهمن 1374ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی سنتور و آهنگ‌ساز
سبک سنتی
آثار ترانه‌ی غروب کوهستان (با صدای ناهید دایی‌جواد)
گروه مقاله موسیقی
سیروس ساغری
سیروس ساغری

سیروس ساغری (اصفهان 1311ش- اصفهان 18 بهمن 1374ش)


(نام اصلی: حسین ساغرزاده اصفهانی) نوازنده‌ی سنتور و آهنگ‌ساز ایرانی. پدرش، على‏ ساغرى، از شاگردان برجسته‌ی موسى‏ معروفى و کلنل علینقى وزیرى و همچنین دبیر فنى موسیقى اداره‌ی فرهنگ و صنایع مستظرفه‌ی آن زمان بوده است. سیروس ساغرى از سن شش سالگى نواختن سنتور را نزد پدرش آغاز کرد. در یازده سالگى به خاطر تسلطش در نواختن این ساز، یك گلدان نقره از مسئولان اداره‌ی فرهنگ خوزستان جایزه گرفت. از دوازده سالگى نزد ابوالحسن صبا مشغول تحصیل موسیقى و فراگیرى ساز سنتور شد.

ساغرى از سال 1340 رسماً به رادیو اصفهان دعوت شد و به استخدام آن مؤسسه درآمد. او در این مرکز تكنوازى‌های متعددی داشته و همچنین با اركستر پدرش و اشخاص معروفی چون جلیل شهناز، حسن كسایى، جهانبخش پازوكى، جلال تاج اصفهانى، عیسى‏ معروفی، هوشنگ سراج، مرشدزاده، سعادت‌‏اللَّه نورده و ناهید دایى‏‌جواد (خواننده) همكارى کرده است. معروف‌ترین آهنگ ساغری، با عنوان غروب کوهستان (و صدای ناهید دایی‌جواد)، در همین دوره (سال 1342) و در برنامه‌ی گلهاى صحرائى شماره‌ی 61 ضبط و اجرا شده است.

سیروس ساغرى از بنیان‏‌گذاران هنرستان موسیقى اصفهان است و در سال 1353 به سمت سرپرست امور موسیقى استان اصفهان منصوب شده است. او در سال 1359 نیز بعد از وقفه‌ای مجددا به عنوان سرپرست امور موسیقى اداره‌ی كل فرهنگ استان اصفهان معرفی شد. از دیگر فعالیت‌های ساغری می‌توان به سرپرستى گروه موسیقى زنده‏‌رود، وابسته به حوزه‌ی هنرى اصفهان اشاره کرد (از سال 1372). او در سال‌های پایانی عمرش، در منزل مشغول تدریس و ساختن سنتور بوده است.

حسام‌الدین سراج (خواننده) از شاگردان او بوده. از ساغری مقالات متعددی نیز درباره‌ی سنتور در مجلات تخصصی موسیقی منتشر شده است.