شلیک نهایی (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی ایرانی در گونه‌ی پلیسی به کارگردانی محسن شاه‌محمدی، محصول 1373ش. فیلم‌نامه‌ی سریال را شاه‌محمدی با همکاری حسین پاکدل نوشته است. این مجموعه در سال 1374 از شبکه‌ی یک سیما بر روی آنتن رفت.

شلیک نهایی داستان یک افسر پلیس سختگیر و باهوش به نام سرگرد کلانی (با بازی داریوش فرهنگ) است که در حین تعقیب یک باند خلافکار متوجه می‌شود که دوست قدیمی‌اش به نام جمشید (با بازی رضا کیانیان) از اعضای باند است. سرگرد به صورت نفوذی وارد این باند شده و ضمن حفاظت از دوستش موفق به دستگیری مجرمان می‌شود.

شخصیت سرگرد کلانی در این سریال به قدری موفق بود که چندسال (1380) بعد مجموعه‌ای به نام «تصمیم نهایی» با محوریت شخصیت او توسط شاه‌محمدی تولید شد. شاه محمدی در مصاحبه‌ای عنوان کرده که قصد داشته مجموعه‌ی دیگری با محوریت این شخصیت خلق کند که مشغله‌‌های داریوش فرهنگ سبب شده آن پروژه منتفی شود. تهیه‌کننده‌ی مجموعه مصطفی رحمتی، آهنگ‌سازش محمد میرزمانی، تدوینگرش محسن شاه‌محمدی و مدیر فیلم‌برداری‌اش منصور آذرگل بوده است.


بازیگران: داریوش فرهنگ، رضا کیانیان، آتنه فقیه‌نصیری، جمشید اسماعیل‌خانی، شهره سلطانی، سیاوش طهمورث، سیروس گرجستانی، حسین خانی‌بیک، منوچهر حامدی، جهانگیر فروهر، محمود جعفری، مهدی میامی