شهریار فریوسفی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
(۵ نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۲۵: سطر ۲۵:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}شهریار فریوسفى (تهران 14 فروردین 1335ش- کرج 15 تیر ۱۳۸۸ش)  
+
}}
 +
[[پرونده:2042151050.jpg|جایگزین=شهریار فریوسفی|بندانگشتی|شهریار فریوسفی|317x317پیکسل]]
 +
شهریار فریوسفى (تهران 14 فروردین 1335ش- کرج 15 تیر ۱۳۸۸ش)  
  
  
آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سازهای ایرانیِ خانواده‌ی تار، دیوان و سیتار. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در مدرسه محتشم كاشانى، به تشویق پدرش به هنرستان موسیقى ملى رفت. او در این هنرستان زیر نظر اساتیدی چون على‏اكبر خان شهنازى و هوشنگ ظریف نواختن تار و ردیف¬هاى موسیقى ایرانى را فراگرفت. فریوسفی در سنین ابتدای نوجوانی و از سال 1350 به اركستر فرامرز پایور دعوت شده و به همراه این گروه براى معرفى موسیقى سنتى ایران و شركت در فستیوال¬هاى موسیقى ملل، به كشورهاى الجزایر و ایتالیا سفر كرد. او از سال 1353 به همراه گروه سماعى همكارى خود را با رادیو آغاز کرد و با اعضاى این گروه در سراسر ایران کنسرت گذاشتند. فریوسفی ضمن عضویت در شورای عالی موسیقی صدا و سیما با گروه سازهاى ملى این سازمان نیز همكارى کرده است. او به خاطر مهارت بالایش در نوازندگیِ سازهای تار، سه¬تار، بم¬تار، دوتار، سیتار و دیوان در تولید آلبوم¬های بسیاری با آهنگ‌سازان و هنرمندان مختلف همکاری داشته و خود نیز برای تعدادی از خوانندگان آهنگ ساخته که به برخی از این آلبوم¬ها اشاره می¬شود: گلریزان (محمدعلی کیانی¬نژاد- نوازندگی تار و بم¬تار)، عاشقانه (تورج زاهدی- نوازندگی بم¬تار و تار)، صدای آشنا (محمد منتشری- آهنگ‌ساز)، ایران¬زمین (بیژن بیژنی- نوازندگی دوتار، تار و سه¬تار)، عشق و مستی (حسام¬الدین سراج- نوازندگی تار و دیوان)، موسیقی فیلم مادر (آهنگ‌ساز: ارسلان کامکار- نوازندگی تار)، شکوفه‌ی اشک (احمدعلی راغب- نوازندگی تار و بم¬تار)، موسیقی سریال امام علی (آهنگ‌ساز: فرهاد فخرالدینی- نوازندگی تار و بم¬تار)، آهنگ‌سازی ترانه‌ی علی ای همای رحمت (از آلبوم ماه غریبستان- خواننده: محمد اصفهانی)، آوای روستا (همخوانی ملیحه سعیدی و حوروش خلیلی- نوازندگی تار)، موسیقی سریال مسافری از هند (محمدمهدی گورنگی- نوازندگی سیتار) و عقیق (اکبر گلپایگانی- نوازندگی تار). شهریار فریوسفی به دنبال حمله‌ی قلبی و پس از انتقال به بیمارستان البرز کرج درگذشت و در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. پدرام و پانیذ فریوسفی (هردو آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی ویولن) فرزندان او هستند.
+
آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سازهای ایرانیِ خانواده‌ی تار، دیوان و سی‌تار. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در مدرسه‌ی محتشم كاشانى، به تشویق پدرش به [[هنرستان موسیقی ملی|هنرستان موسیقى ملى]] رفت. او در این هنرستان زیر نظر اساتیدی چون [[شهنازی، علی اکبر (تهران ۱۲۷۶ـ۱۳۶۲ش)|على‏‌اكبر شهنازى]] و [[هوشنگ ظریف]] نواختن تار و ردیف‌هاى موسیقى ایرانى را فراگرفت.  
 +
 
 +
فریوسفی از سال‌های ابتدای جوانی (1350) به اركستر [[فرامرز پایور (تهران ۱۳۱۱ش ـ ۱۳۸۸)|فرامرز پایور]] دعوت شد و به همراه این گروه براى معرفى موسیقى سنتى ایران و شركت در فستیوال‌هاى موسیقى ملل، به كشورهاى الجزایر و ایتالیا سفر كرد. او از سال 1353 به همراه گروه سماعى همكارى خود را با رادیو آغاز کرد و با اعضاى این گروه در سراسر ایران کنسرت گذاشتند. وی ضمن عضویت در شورای عالی موسیقی صدا و سیما با گروه سازهاى ملى این سازمان نیز همكارى کرده است.  
 +
 
 +
شهریار فریوسفی به دنبال حمله‌ی قلبی و پس از انتقال به بیمارستان البرز کرج درگذشت و در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. پدرام و پانیذ فریوسفی (هردو آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی ویولن) فرزندان او هستند.
 +
 
 +
فریوسفی به خاطر مهارت بالایش در نوازندگیِ سازهای تار، سه‌تار، بم‌تار، دوتار، سیتار و دیوان در تولید آلبوم‌های بسیاری با آهنگ‌سازان و هنرمندان مختلف همکاری داشته و خود نیز برای تعدادی از خوانندگان آهنگ ساخته که به برخی از این آلبوم‌ها اشاره می‌کنیم: ''گلریزان'' ([[کیانی نژاد، محمدعلی (بیرجند ۱۳۳۱ش )|محمدعلی کیانی‌نژاد]]- نوازندگی تار و بم‌تار''عاشقانه'' (تورج زاهدی- نوازندگی بم‌تار و تار)، ''صدای آشنا'' ([[منتشری، محمدصفار (لنگرود ۱۳۲۱ش)|محمد منتشری]]- آهنگ‌ساز)، ''ایران‌زمین'' ([[بیژن بیژنی (بابل ۱۳۳۲ش)|بیژن بیژنی]]- نوازندگی دوتار، تار و سه‌تار''عشق و مستی'' ([[سراج، سید حسام الدین (اصفهان ۱۳۳۷ش)|حسام‌الدین سراج]]- نوازندگی تار و دیوان)، موسیقی فیلم ''مادر'' (آهنگ‌ساز: [[ارسلان کامکار]]- نوازندگی تار)، ''شکوفه‌ی اشک'' (احمدعلی راغب- نوازندگی تار و بم‌تار)، موسیقی سریال [[امام علی (ع) (فیلم)|امام علی]] (آهنگ‌ساز: [[فرهاد فخرالدینی]]- نوازندگی تار و بم‌تار)، آهنگ‌سازی ترانه‌ی ''علی ای همای رحمت'' (از آلبوم ماه غریبستان- خواننده: [[محمد اصفهانی]]''آوای روستا'' (همخوانی ملیحه سعیدی و حوروش خلیلی- نوازندگی تار)، موسیقی سریال ''مسافری از هند'' (محمدمهدی گورنگی- نوازندگی سی‌تار) و ''عقیق'' ([[اکبر گلپایگانی]]- نوازندگی تار).  
 +
 
 +
<br />
 +
 
 
 
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۳۳

شهریار فریوسفی
زادروز تهران 14 فروردین 1335ش
درگذشت کرج 15 تیر ۱۳۸۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقى ملى  
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سازهای ایرانیِ خانواده‌ی تار، دیوان و سی‌تار
سبک سنتی
آثار گلریزان (محمدعلی کیانی‌نژاد- نوازندگی تار و بم‌تار)، عاشقانه (تورج زاهدی- نوازندگی بم‌تار و تار)، صدای آشنا (محمد منتشری- آهنگ‌ساز)، ایران‌زمین (بیژن بیژنی- نوازندگی دوتار، تار و سه‌تار)، عشق و مستی (حسام‌الدین سراج- نوازندگی تار و دیوان)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس پدرام و پانیذ فریوسفی (فرزند)
شهریار فریوسفی
شهریار فریوسفی

شهریار فریوسفى (تهران 14 فروردین 1335ش- کرج 15 تیر ۱۳۸۸ش)


آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سازهای ایرانیِ خانواده‌ی تار، دیوان و سی‌تار. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در مدرسه‌ی محتشم كاشانى، به تشویق پدرش به هنرستان موسیقى ملى رفت. او در این هنرستان زیر نظر اساتیدی چون على‏‌اكبر شهنازى و هوشنگ ظریف نواختن تار و ردیف‌هاى موسیقى ایرانى را فراگرفت.

فریوسفی از سال‌های ابتدای جوانی (1350) به اركستر فرامرز پایور دعوت شد و به همراه این گروه براى معرفى موسیقى سنتى ایران و شركت در فستیوال‌هاى موسیقى ملل، به كشورهاى الجزایر و ایتالیا سفر كرد. او از سال 1353 به همراه گروه سماعى همكارى خود را با رادیو آغاز کرد و با اعضاى این گروه در سراسر ایران کنسرت گذاشتند. وی ضمن عضویت در شورای عالی موسیقی صدا و سیما با گروه سازهاى ملى این سازمان نیز همكارى کرده است.

شهریار فریوسفی به دنبال حمله‌ی قلبی و پس از انتقال به بیمارستان البرز کرج درگذشت و در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. پدرام و پانیذ فریوسفی (هردو آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی ویولن) فرزندان او هستند.

فریوسفی به خاطر مهارت بالایش در نوازندگیِ سازهای تار، سه‌تار، بم‌تار، دوتار، سیتار و دیوان در تولید آلبوم‌های بسیاری با آهنگ‌سازان و هنرمندان مختلف همکاری داشته و خود نیز برای تعدادی از خوانندگان آهنگ ساخته که به برخی از این آلبوم‌ها اشاره می‌کنیم: گلریزان (محمدعلی کیانی‌نژاد- نوازندگی تار و بم‌تار)، عاشقانه (تورج زاهدی- نوازندگی بم‌تار و تار)، صدای آشنا (محمد منتشری- آهنگ‌ساز)، ایران‌زمین (بیژن بیژنی- نوازندگی دوتار، تار و سه‌تار)، عشق و مستی (حسام‌الدین سراج- نوازندگی تار و دیوان)، موسیقی فیلم مادر (آهنگ‌ساز: ارسلان کامکار- نوازندگی تار)، شکوفه‌ی اشک (احمدعلی راغب- نوازندگی تار و بم‌تار)، موسیقی سریال امام علی (آهنگ‌ساز: فرهاد فخرالدینی- نوازندگی تار و بم‌تار)، آهنگ‌سازی ترانه‌ی علی ای همای رحمت (از آلبوم ماه غریبستان- خواننده: محمد اصفهانیآوای روستا (همخوانی ملیحه سعیدی و حوروش خلیلی- نوازندگی تار)، موسیقی سریال مسافری از هند (محمدمهدی گورنگی- نوازندگی سی‌تار) و عقیق (اکبر گلپایگانی- نوازندگی تار).