شکل آب (2017)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

شکل آب (The Shape of Water)


فیلم سینمایی در گونۀ درام-فانتزی به کارگردانی گیلرمو دل تورو[۱] و نویسنگی خودش و ونسا تیلور[۲]. این فیلم دو ساعته محصول مشترک کشورهای آمریکا و مکزیک است که در سال 2017 اکران شد.


برخی از جوایز و افتخارات

شکل آب در مراسم اسکار سال 2018 موفق به دریافت چهار جایزه، شامل جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین طراحی تولید و بهترین موسیقی شود و علاوه بر اینها در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن، بازیگر مرد مکمل، فیلمنامه، فیلمبرداری، طراحی لباس، تدوین و صدابرداری نیز نامزد دریافت جایزه بود. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز موفق به دریافت جایزۀ بهترین طراحی تولید، کارگردانی و موسیقی شد. شکل آب در مراسم گلدن گلاب نیز جایزۀ بهترین کارگردانی را دریافت کرد و در بخش بهترین فیلم درام نیز نامزد دریافت جایزه شد.


خلاصۀ داستان

فیلم داستان زندگی زن تنهایی به نام الیسا[۳] را در در دهۀ 1970 میلادی روایت می‌کند که در آزمایشگاهی فوق سری به عنوان نظافتچی مشغول به کار است. او به همراه همکارش، در حال انجام کار، از یکی از آزمایش‌های محرمانه با خبر می‌شود. زندگی بی‌روح و کسل‌کنندۀ الیسا پس از آشنایی و ارتباط گرفتن با موجود دوزیست عجیبی که در اسارت نگه داشته می‌شود و نتیجۀ همان آزمایش است، برای همیشه دستخوش تغییر می‌شود. الیسا که در طی اتفاقاتی متوجه می‌شود مسئول پروژه قصد کشتن این موجود را دارد تصمیم به فراری دادن او می‌گیرد. تصمیمی که جان خودش و عزیزانش را به خطر می‌اندازد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: جی. مایلز دیل[۴] و گیلرمو دل تورو

مدیر فیلمبرداری: دن لاستسن[۵]

آهنگساز: الکساندر دسپالت[۶]

تدوینگر: سیدنی ولینسکی[۷]

طراح صحنه: جفری ای ملوین[۸]

طراح لباس: لویز سکویرا[۹]

بازیگران: سالی هاوکینز[۱۰] (شخصیت اصلی)، اکتاویا اسپنسر[۱۱]، مایک شانون[۱۲]، ریچارد جنکینز[۱۳]، مایکل استولبارگ[۱۴]، نیک سرسی[۱۵]، دیوید هیولت[۱۶]، استوارت آرنوت[۱۷]، نایگل بنت[۱۸] 1. Guillermo del Toro
 2. Vanessa Taylor
 3. Elisa
 4. J. Miles Dale
 5. Dan Laustsen
 6. Alexandre Despalt
 7. Sidney Wolinsky
 8. Jeffrey A. Melvin
 9. Luis Sequeira
 10. Sally Hawkins
 11. Octavia Spencer
 12. Michael Shannon
 13. Richard Jenkins
 14. Michael Stuhlbarg
 15. Nick Searcy
 16. David Hewlett
 17. Stewart Arnot
 18. Nigel Bennett