شیر (فیلم 2016)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از پوسترهای فیلم
از پوسترهای فیلم

شیر (Lion)


فیلم سینمایی در گونه‌های درام و زندگینامه‌ای به کارگردانی گارث دیویس[۱]، تولید سال 2016م. فیلمنامۀ این فیلم توسط لوک دیویس[۲] بر اساس کتابی غیرداستانی تحت عنوان راه طولانی خانه[۳] (نوشتۀ سارو برایرلی[۴]) به رشتۀ تحریر درآمده است. این فیلم دو ساعته محصول مشترک کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیاست.


خلاصۀ داستان

فیلم داستان واقعی زندگی سارو[۵] فرزند یک خانوادۀ فقیر ولی شاد هندی است که در پنج سالگی در جریان سفری با برادرش از وی جدا شده و ناگهان خود را در قطار شلوغی که عازم کیلومترها دورتر از محل زندگی‌اش است گرفتار می‌بیند. سارو که کوچک‌تر از آن است که بتواند نشانی از خانواده‌اش به مقامات بدهد، برای زنده ماندن به عنوان کودک کار در خیابان‌ها مشغول می‌شود. ولی مدتی نمی‌گذرد که خانوادۀ ثروتمندی سرپرستی او را برعهده می‌گیرد. سال‌ها بعد سارو همچنان به دنبال پیدا کردن خانوادۀ اصلی و گذشته‌اش است؛ در حالی‌که به دلیل احساس گناه این جست‌وجو را از خانوادۀ جدیدش مخفی نگه داشته است.


برخی از جوایز و افتخارات

شیر در مراسم اسکار سال 2017 در رشته‌های بهترین فیلم، نقش مکمل زن (نیکول کیدمن) و مرد (دو پتل[۶])، فیلمنامه، فیلمبرداری و موسیقی نامزد دریافت جایزه شد. این فیلم همچنین جایزۀ بهترین فیلمنامه و بازیگر نقش مکمل مرد (دو پتل) را در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا از آن خود کرد و در رشته‌های بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی و بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز نامزد دریافت جایزه بود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: این کنینگ[۷]، انجی فیلدر[۸] و امیل شرمن[۹]

مدیر تولید: سیمون نیکولسون[۱۰]

مدیر فیلمبرداری: گریگ فریزر[۱۱]

آهنگساز: داستین اوهالورن[۱۲]

تدوینگر: الکساندر دی فرانسسچی[۱۳]

طراح صحنه: نیکی گاردینر[۱۴]

طراح لباس: کاپی ایرلند[۱۵]

بازیگران: نیکول کیدمن، دو پتل، رونی مارا[۱۶]، سانی پاوار[۱۷]، دیوید ونهام[۱۸]، ریتا روی[۱۹]، ریدهی سن[۲۰]، دیپتی ناوال[۲۱]

 1. Garth Davis
 2. Luke Davies
 3. A Long way Home
 4. Saroo Brierly
 5. Saroo
 6. Dev Patel
 7. Iain Canning
 8. Angie Fielder
 9. Emile Sherman
 10. Simone Nicholson
 11. Greig Fraser
 12. Dustin O’Halloran
 13. Alexandre de Franceschi
 14. Nicki Gardiner
 15. Cappi Ireland
 16. Rooney Mara
 17. Sunny Pawar
 18. Davin Wenham
 19. Rita Roy
 20. Riddhi Sen
 21. Deepti Naval