علیرضا خورشیدفر: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۱۹: سطر ۱۹:
 
|جوایز و افتخارات =
 
|جوایز و افتخارات =
 
|آثار = دلاویزترین (صدای محمد نوری)؛ با ستاره‌ها (صدای همایون شجریان)؛ سمفونی حماسه‌ی خرمشهر (مجید انتظامی)؛ امام علی (فرهاد فخرالدینی)  
 
|آثار = دلاویزترین (صدای محمد نوری)؛ با ستاره‌ها (صدای همایون شجریان)؛ سمفونی حماسه‌ی خرمشهر (مجید انتظامی)؛ امام علی (فرهاد فخرالدینی)  
|خویشاوندان سرشناس =  
+
|خویشاوندان سرشناس =امیرحسین خورشیدفر (فرزند)
 
|گروه مقاله =موسیقی
 
|گروه مقاله =موسیقی
 
|دوره =
 
|دوره =

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۱۵

علیرضا خورشیدفر
زادروز تهران 15 اسفند 1326ش
درگذشت تهران 5 آذر 1393ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان عالی موسیقی  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی کنترباس
سبک کلاسیک- سنتی
آثار دلاویزترین (صدای محمد نوری)؛ با ستاره‌ها (صدای همایون شجریان)؛ سمفونی حماسه‌ی خرمشهر (مجید انتظامی)؛ امام علی (فرهاد فخرالدینی)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس امیرحسین خورشیدفر (فرزند)
علیرضا خورشیدفر
علیرضا خورشیدفر

علیرضا خورشیدفر (تهران 15 اسفند 1326ش- تهران 5 آذر 1393ش)


نوازنده‌ی ایرانی کنترباس. از نه سالگی شروع به یادگیری ساز آکاردئون کرد. در سن ۱۲ سالگی پس از گذراندن دوره‌ی ابتدایی، وارد هنرستان عالی موسیقی شد و برای ادامه‌ی تحصیلات خود ساز کنترباس را انتخاب کرد. او در سال ۱۳۵۱ با دریافت مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد. از جمله استادان وی در این دوره می‌توان اقدس پورتراب (نوازنده‌ی پیانو) و تیمور و مصطفی کمال پورتراب را نام برد.

خورشیدفر اولین تجربه‌های حرفه‌ای خود را در سال ۱۳۴۶ با فعالیت در ارکسترهای رادیو (ارکستر بزرگ، ارکستر گل‌ها و ارکستر دانشگاه تهران) شروع کرد و در سال ۱۳۴۸ به طور رسمی وارد ارکستر سمفونیک تهران شد و تا آخرین روزهای حیاتش با این ارکستر ادامه داد. او از سال ۱۳۵۱ نیز به عنوان معاون گروه کنترباس و از اوایل سال ۱۳۵۷ به عنوان سرگروه کنترباس در ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشت. خورشیدفر از سال ۱۳۶۷ به‌عنوان استاد کنترباس هنرستان موسیقی پسران مشغول تدریس بود. او در طرح ارزش‌یابی هنرمندان کشور (سال ۱۳۶۷) به عنوان هنرمند درجه‌ی یک شناخته شد. خورشیدفر علاوه بر نوازندگی کنترباس در اجرای سوت با بسیاری از آهنگ‌سازان همکاری داشت. سوت موسیقی فیلم‌های از کرخه تا راین و بوی پیراهن یوسف (هردو ساخته‌ی مجید انتظامی) کار اوست. خورشیدفر بیش‌تر از پنج دهه سرگروه باس‌های ایران بود و در خلق و انتشار آلبوم‌های زیادی به عنوان نوازنده حضور داشت. بسیاری از هنرمندان و صاحب‌نظران حوزه‌ی موسیقی از او به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار و پایه‌های اصلی ارکستر سمفونیک تهران یاد می‌کنند.

علی‌رضا خورشیدفر به دلیل سکته‌ی قلبی، در تهران درگذشت. امیرحسین خورشیدفر، داستان‌نویس معاصر، پسر اوست.

تعدادی از آلبوم‌هایی که وی به عنوان نوازنده‌ی کنترباس در تولیدشان مشارکت داشته: گل میخک (صدای علیرضا افتخاریحرف نگفته (صدای ایرجرفتم و بار سفر بستم (صدای علیرضا قربانینقش خیال (صدای همایون شجریانسروستان (صدای رضوی سروستانیاز کرخه تار راین (مجید انتظامی)؛ چهارفصل (صدای بیژن بیژنیدلاویزترین (صدای محمد نوریبا ستاره‌ها (صدای همایون شجریان)؛ سمفونی حماسه‌ی خرمشهر (مجید انتظامی)؛ امام علی (فرهاد فخرالدینی).