عملیات 125 (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چند صحنه از سریال
چند صحنه از سریال

مجموعه تلویزیونی در گونه‌ی درام- حادثه‌ای، محصول شبکه پنج سیما با مشارکت سازمان آتش نشانی، تولید 1387- 1389.

مجموعه‌ی عملیات 125 در سه فصل و توسط کارگردانان و عوامل تولید و بازیگران مختلف و پرشمار ساخته شده است. فصل اول مجموعه داستان پنج جوان است که تلاش می‌کنند وارد سازمان آتش‌نشانی شوند. این پنج جوان هرچند از طبقات مختلف جامعه هستند، ولی به دلیل داشتن هدف واحد کم‌کم با هم صمیمی شده و به یکدیگر کمک کرده تا وارد سازمان شوند. در نهایت این جوانان به عضویت سازمان آتش‌نشانی درمی‌آیند و در هرقسمت در حین انجام وظیفه با وقایعی روبه‌رو می‌شوند. در فصل دوم این افراد پس از گذراندن دوره‌ی آموزشی در پایگاه‌های آتش‌نشانی مستقر می‎‌شوند تا وارد عملیات‌های واقعی شوند. عملیات‌هایی که برای هرکدام از این ماموران جوان حوادث و وقایعی در پی دارد. در فصل سوم آنها که با گذراندن چندین عملیات‌، تجربه‌های زیادی به دست آورده‌اند، به کمک این تجارب در حوادث گوناگون عملکرد بهتری از خود ارائه می‌دهند تا بتوانند جان انسان‌های بیش‌تری را نجات دهند.

فصل اول مجموعه بر اساس طرحی از بهروز افخمی و به کارگردانی خود وی و راما قویدل تولید شد. فصل دوم توسط محمدرضا آهنج ساخته شد و سری سوم را مسعود آب‌پرور و بهروز افخمی کارگردانی کردند. پخش سریال با وقفه‌های طولانیِ بین فصل‌ها از ۳۱ خرداد ۱۳۸۷ در شبکه ۵ آغاز شد و تا ۱ آبان ۱۳۹۴ ادامه داشت. سری اول این سریال بیش‌تر بر روی نحوه‌ی آموزش و عضوگیری سازمان آتش‌نشانی تاکید دارد و در سری‌های دوم و سوم صحنه‌های هیجان‌انگیز عملیات‌های آتش‌نشانی به تصویر کشیده شده است.

بازیگرانی چون عبدالرضا اکبری، مجید مشیری، رضا رویگری، مهران رجبی، احمد نجفی، نفیسه روشن، جلیل فرجاد، محمد عمرانی، جمشید جهانزاده، حسن جوهرچی، افشین سنگ‌چاپ، فرهاد قائمیان، اکرم محمدی، مهدی امینی‌خواه، بهزاد رحیم‌خانی، رضا توکلی، مارال فرجاد و بیوک میرزایی در عملیات 125 نقش‌آفرینی کرده‌اند.