عواصم و القواصم: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «العواصم و القواصم (کتاب) کتابی به قلم محمد بن ابراهیم ابن الوزیر. نویسنده کتا...» ایجاد کرد)
(بدون تفاوت)

نسخهٔ ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۲۸

العواصم و القواصم (کتاب)

کتابی به قلم محمد بن ابراهیم ابن الوزیر. نویسنده کتاب محمد بن ابراهیم الوزیر (متوفای 1436م) این کتاب را با قصد پاسخ گویی به بدگویی استادش جمال‌الدین بن ابی القاسم به اهل سنت و دیگر فرقه‌ها و مذاهب اسلامی آغاز کرد و این قصد را طی نامه‌ای که برای استادش نوشت به او اطلاع داد، اما این کتاب به جای این که ردیه‌ای مستقیم به شیخ جمال‌الدین باشد،‌ مجموعه‌ای از مباحث عمیق و اجتهادی در علوم مختلف و خاصه در باب فرق و مذاهب اسلامی و سیره نبوی و پژوهش‌های فلسفی و ادبی است. این کتاب یکی از مهم‌ترین و مشهورترین کتاب‌های ابن الوزیر است که شیخ‌الاسلام شوکانی در کتاب البدر الطالع درباره آن نوشته است که این کتاب حاوی فواید فراوان در انواع مختلف علوم است که در کتاب‌های دیگر یافت نمی‌شود و اگر این کتاب به خارج از سرزمین یمن راه یابد برای یمن و اهل یمن مایه فخر و مباهات خواهد بود.

شوکانی از نویسنده کتاب نیز با تجلیل فراوان یاد می‌کند و به گمان او اگر همه استادان ابن الوزیر در یک نفر جمع می‌شدند، علم آنها به پایه علم ابن الوزیر نمی‌رسید. شوکانی از این هم فراتر می‌رود و می‌نویسد که اگر بگویم یمن چون او نزاده است، به خطا نرفته‌ام.

ابن الوزیر با توجه به سنگینی و عمق مباحثی که در کتاب چهار جلدی‌اش العواصم و القواصم طرح کرد، پس از ده سال از فراغت از نگارش این کتاب، آن را در یک جلد ساده و مختصر کرد و نام الروض الباسم فی الذب عن سنة ابی القاسم نامید. و با توجه به اختصار آن، امکان انتشار آن زودتر فراهم شد، در حالی که کتاب العواصم و القواصم فی الذب عن سنة ابی القاسم تا سال 1985 راهی به چاپ و نشر نیافت تا در این سال شعیب ارناؤوط ثمره سال‌ها تلاش و تحقیق و تدقیق خود را بر کامل‌ترین و بهترین نسخه خطی موجود از این کتاب را در چهار جلد در پایتخت اردن (عمان) به دست نشر سپرد.