غریب، غلامحسین (تهران ۱۳۰۲ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غلامحسین غریب
زادروز تهران ۱۳۰۲ش
درگذشت تهران ۲۳ آذر ۱۳۸۳ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقی ملی  
شغل و تخصص اصلی نویسنده
شغل و تخصص های دیگر موسیقی‌دان، مدرس موسیقی و نوازنده‌ی سازهای کلارینت و ساکسیفون
سبک سنتی
آثار مجموعه شعر و نثر شکست و حماسه (۱۳۳۲)؛ مجموعه داستان قصه‌گوی میدان پر آفتاب (۱۳۴۰)؛ داستان خون مهر (۱۳۵۰).
گروه مقاله موسیقی
غلامحسین غریب
غلامحسین غریب

غلامحسین غریب (تهران ۱۳۰۲ش- تهران ۲۳ آذر ۱۳۸۳ش)


نویسنده، موسیقی‌دان، مدرس موسیقی و نوازنده‌ی ایرانی ساز کلارینت و ساکسیفون. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان موسیقی ملی شد و کلارینت و ساکسیفون را نزد نوازندگان چکسلواکی هنرستان آموخت (۱۳۱۸). او درس هارمونی را نیز نزد پرویز محمود یاد گرفته و همزمان به عنوان نوازنده‌ی کلارینت با ارکستر وی همکاری کرده.

غریب در سال 1325 ضمن همکاری با اداره‌ی هنرهای زیبا برای گردآوری ترانه‌های محلی ایران، تحت نظر لطف‌الله مبشری، به نواحی مختلف ایران سفر کرده است. او عضو هیات مؤسس پنج‌نفره‌ی ارکستر سمفونیک تهران، اولین نوازنده‌ی ساز بادی ارکستر سمفونیک و از موسسین انجمن هنری خروس جنگی (۱۳۲8) بوده. غریب در سال 1335 براى تكمیل و مطالعه‌ی هرچه بیش‌تر روى ساز تخصصى خود (كلارینت) و سازهاى بادى به كشورهاى ایتالیا، آلمان و فرانسه سفر كرد و پس از مراجعت به ایران با سمت معاونت هنرستان عالى موسیقى شروع به فعالیت كرد. او در سال 1338 به سمت ریاست كنسرواتوار تهران برگزیده شد و مدت سیزده سال (تا سال 1351) در این قسمت خدمت کرد. بیش‌تر هنرجویان دسته‌ی موزیك نظام و بسیاری از نوازندگان کلارینتِ دهه­‌های 1340 و 1350 شاگردان او بوده­‌اند.

غریب از دوستان نزدیک نیما یوشیج بوده و اولین داستان او (ساربان) در سال ۱۳۲۷ با ویرایش نیما منتشر شده. از دیگر فعالیت‌­های مهم هنری وی به این موارد باید اشاره کرد: انتشار پنج شماره‌ی مجله‌ی خروس جنگی تا ۱۳۲۹، انتشار مجموعه شعر و نثر شکست و حماسه (۱۳۳۲)، همکاری با مجلات هنر نو و آپادانا (به مدیریت سهراب سپهری و ابوالقاسم مسعودی)، مدیریت کل فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و هنر (تا ۱۳۵۷)، تدریس و آموزش موسیقی و کلارینت و ساکسیفون در مدرسه‌ی هنر و ادبیات (تا ۱۳۸۱)، انتشار مجموعه داستان قصه‌گوی میدان پر آفتاب (۱۳۴۰) و انتشار داستان خون مهر توسط وزارت فرهنگ و هنر (۱۳۵۰).

غریب از اقوام عبدالعظیم غریب (استاد بزرگ دستور زبان فارسی) بوده است.