فورد در برابر فراری (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مت دیمون و کریستین بیل در صحنه‌ای از فیلم
مت دیمون و کریستین بیل در صحنه‌ای از فیلم

فورد در برابر فراری (Ford V Ferrari)

فیلم سینمایی در گونه‌های زندگینامه‌ای و حادثه‌ای به نویسندگی جان هنری باترورث[۱]، جیسون کلر[۲] و جز باترورث[۳] و کارگردانی جیمز منگولد[۴]. این فیلم دو ساعت و سی و دو دقیقه‌­ای آمریکایی در سال 2019 اکران شد و توانست در رشته­‌های بهترین فیلم سال، بهترین صدابرداری و بهترین تدوین در نود و دومین مراسم اسکار و همچنین در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا (در سال 2020) در رشته­‌های بهترین صدابرداری، فیلمنامه و تدوین نامزد دریافت جایزه شود که در نهایت جایزۀ بهترین تدوین را از هردو مراسم از آن خود کرد. نقش‌های اصلی فیلم را کریستین بیل[۵] و مت دیمون[۶] بازی کرده‌اند.

فورد در برابر فراری براساس داستان واقعی زندگی و رفاقت کن مایلز[۷] و کارول شلبی[۸] ساخته شده که در اوایل دهۀ 1960 توسط شرکت فورد استخدام می‌شوند تا ماشین مسابقه‌ای قدرتمندی بسازند که بتواند ماشین شرکت فراری را شکست دهد.


خلاصۀ داستان

داستان فورد در برابر فراری از سال 1963 شروع می­‌شود؛ زمانی‌که هنری فورد[۹]، مالک شرکت فورد، تصمیم می­‌گیرد برای بهبود فروش محصولاتش شرکت اتوموبیل‌سازی اسپورت فراری را بخرد، ولی مالک فراری (انتسو فراری[۱۰]) از پیشنهاد فورد برای بستن قرارداد پرمنفعت‌­تری با کمپانی فیات استفاده می­‌کند. فورد که این اقدام را توهینی به خود می­‌بیند سعی می­‌کند با تولید ماشینی اسپورت، فراری را در مسابقات بیست و چهارساعتۀ لامانز[۱۱] شکست دهد. برای این منظور وی طراح ماشینی به نام کارول شلبی را استخدام می­‌کند. شلبی برای طراحی و ساخت این ماشین از کن مایلز که راننده و مکانیکی متبحر و در عین حال کمی تندخو است کمک می­‌گیرد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: پیتر چرنین[۱۲]، جنو تاپینگ[۱۳] و جیمز منگولد

آهنگساز: مارکو بلترامی[۱۴]

مدیر فیلمبرداری: فدون پاپامایکل[۱۵]

تدوینگر: اندرو باکلند[۱۶]

طراح تولید: فرانکویس آدوی[۱۷]

طراح صحنه: پیتر لاندو[۱۸]

طراح لباس: دانیل اورلندی[۱۹]

بازیگران: مت دمون، کریستین بیل، جان برنتال[۲۰]، جاش لوکاس[۲۱]، کترینا مری بلف[۲۲]، نوآ جوب[۲۳]، تریسی لتس[۲۴]، ری مک­‌کینون[۲۵]، جی‌جی فیلد[۲۶]، شان لا[۲۷]
 1. John-Henry Butterworth
 2. Jason Keller
 3. Jez Butterworth
 4. James Mangold
 5. Christian Bale
 6. Matt Damon
 7. Ken Miles
 8. Carrol Shelby
 9. Henry Ford
 10. Enzo Ferrari
 11. 24 Hours of Le Mans
 12. Peter Chernin
 13. Jenno Topping
 14. Marco Beltrami
 15. Phedon Papamichael
 16. Andrew Buckland
 17. Francois Audouy
 18. Peter Lando
 19. Daniel Orlandi
 20. Jon Bernthal
 21. Josh Lucas
 22. Caitríona Mary Balfe
 23. Noah Jupe
 24. Tracy Letts
 25. Ray McKinnon
 26. JJ Field
 27. Shawn Law