لیدی برد (2017)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

لیدی برد (Lady Bird)

فیلم سینمایی در گونه‌های درام و کمدی به کارگردانی و نویسندگی گرتا گرویگ[۱]. این فیلم یک ساعت و سی و چهار دقیقه‌ای محصول سال 2017 کشور آمریکاست و در همان سال هم اکران شده است.


خلاصۀ داستان

داستان این فیلم دربارۀ دختر نوجوانی به نام کریستین است که به طور کلی از شرایط زندگی‌اش ناراضی است. وی حتی تصمیم گرفته که برای خود اسم جدیدی انتخاب کند و به همه می‌گوید که لیدی برد صدایش بزنند. مادر او که از شوهرش جدا شده و به سختی زندگی خانواده‌اش را اداره می‌کند، از رفتارهای وی راضی نیست و از او می‌خواهد عاقلانه‌تر رفتار کند. ولی لیدی برد که دختر جاه‌طلب و مغروری است چندان به حرف‌های مادرش اهمیت نمی‌دهد.


برخی از جوایز و افتخارات

لیدی برد در مراسم اسکار سال 2018 در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن، کارگردانی و فیلمنامه نامزد دریافت جایزه بود. این فیلم در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز برای بهترین فیلمنامه و بازیگر نقش اول و مکمل زن نامزد دریافت جایزه بود و همچنین جایزۀ گلدن گلوب را برای بهترین فیلم کمدی یا موزیکال و بهترین بازیگر زن به خود اختصاص داد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: اسکات رادین[۲]، الی بوش[۳] و اولین اونیل[۴]

مدیر فیلمبرداری: سم لوی[۵]

آهنگساز: جان بریون[۶]

تدوینگر: نیک هوی[۷]

طراح صحنه: تریسی اسپادورسیا[۸]

طراح لباس: آپریل نپیر[۹]

بازیگران: سرشا رونان[۱۰] (بازیگر شخصیت اصلی)، لاری متکالف[۱۱]، تریسی لتس[۱۲]، لوکاس هدجز[۱۳]، تیموتی شالامی[۱۴]، اودیا راش[۱۵]، جوردن رودریگز[۱۶]، جان کارنا[۱۷]، جیک مک‌دورمند[۱۸]، لارا مارانو[۱۹]

 1. Greta Gerwig
 2. Scott Rudin
 3. Eli Bush
 4. Evelyn O’Neil
 5. Sam Levy
 6. Jon Brion
 7. Nick Houy
 8. Traci Spadorcia
 9. April Napier
 10. Saoirse Ronan
 11. Laurie Metcalf
 12. Tracy Letts
 13. Lucas Hedges
 14. Timothee Chalamet
 15. Odeya Rush
 16. Jordan Rodrigues
 17. John Karna
 18. Jake McDormand
 19. Laura Marano