ماشین مرا بران (سینما)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

ماشین مرا بران  (Drive My Car) 

فیلم ژاپنی در گونۀ درام به کارگردانی ریوسوکی هاماگوچی[۱]، تولید سال 2021م. فیلمنامۀ ماشین مرا بران را هاماگوجی و تاکاماسا اوئه[۲] با اقتباس از داستان کوتاهی به همین نام، از هاروکی موراکامی، نوشته‌اند. ماشین مرا بران در هیروشیمای ژاپن فیلمبرداری شده است.


خلاصۀ داستان

این فیلم داستان یک کارگردان و بازیگر مشهور است که دو سال پس از مرگ همسرش در حالی که همچنان بابت از دست دادن وی اندوهگین است با پیشنهاد کاری در هیروشیما مواجه می­‌شود. در آن‌جا زن جوانی به عنوان راننده در خدمت او قرار می­‌گیرد. در جریان مراحل پیش‌تولید فیلم، وی متوجه حقایقی در رابطه با همسر درگذشته‌اش و ارتباط او با یکی از ستاره‌های فیلم می‌شود. از طرفی، رانندۀ کم‌حرف او نیز دارای گذشته‌­ای مرموز است که وی سعی دارد متوجه آن بشود.


برخی از جوایز و افتخارات

ماشین مرا بران، برندۀ بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان از نود و چهارمین دورۀ جایزۀ اسکار (2022) شد و در رشته­‌های بهترین کارگردانی، بهترین فیلم سال و بهترین فیلمنامۀ اقتباسی نیز نامزد دریافت جایزه بود. علاوه بر این، فیلم برندۀ بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان بفتای 2022 و همچنین نامزد بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه در این جشنواره نیز شد. و همچنین این فیلم در هفتاد و چهارمین دورۀ جشنوارۀ فیلم کن (2021) جایزۀ بهترین فیلمنامه را در بخش اصلی به خود اختصاص داد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: تروهیسا یاماموتو[۳]

فیلمبردار: هیده‌توشی شینومیا[۴]

آهنگساز:  ایکو ایشیباشی[۵]

تدوینگر: آزوسا یامازاکی[۶]

طراح لباس: هاروکی کوکتسو[۷]

طراح صحنه: مامی کاگاموتو[۸]

بازیگران: هیده‌توشی نیشیجیما[۹] (شخصیت اصلی)، پارک یوری-ریم[۱۰]، پری دیزون[۱۱]، توکو میورا[۱۲]، سونیا یوآن[۱۳]، ریکا کیریشما[۱۴]، هیروکی ماتوسودا[۱۵]، ماساکی اوکادا[۱۶]
 1. Ryusuke Hamayuchi
 2. Takamasa Oe
 3. Teruhisa Yamamoto
 4. Hidetoshi Shinomiya
 5. Eiko Ishibashi
 6. Azusa Yamazaki
 7. Haruki Koketsu
 8. Mami Kagamoto
 9. Hidetoshi Nishijima
 10. Park Yu-rim
 11. Perry dizon
 12. Toko Miura
 13. Sonia Yuan
 14. Reika Kirishima
 15. Hiroki Matsuda
 16. Masaki Okada