محسن سهیلی خوانساری: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۶: سطر ۲۶:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}محسن سهیلی خوانساری (تهران 1286ش- آفریقا 1375ش)</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">نقاش ایرانی. پس از اتمام تحصیلش در مدرسه‌ی آلیانس (بعدتر: اتحاد)، به مدرسه‌ی صنایع مستظرفه رفت و زیر نظر [[محمد_کمال_الملک_(تهران_۱۲۲۷ـ۱۳۱۹ش)|کمال‌الملک]] به یادگیری نقاشی پرداخت و پس از سه سال موفق به دریافت دیپلم مدرسه شد. در اولین تابستان حضورش در مدرسه، به همراه هنرجویان دیگر، نمایشگاهی در سالن کار استادان برپا کرد و موفق به فروش نخستین کار خود شد.&nbsp;مدتی نیز برای مطالعه‌ی هنر و کپی از آثار هنرمندان غربی به وین سفر کرد و در مراجعت به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. او نهایتا در همین وزارتخانه نیز بازنشسته شده است.</p> <p style="text-align: justify;">نقاشی از طبیعت و مناظر کوهستانی، موضوع مورد علاقه‌ی سهیلی بوده است. او در نقاشی ابتدا به [[کلاسی_سیسم|کلاسیسیسم]]&nbsp;و سپس به&nbsp; [[ناتورالیسم_(هنر)|ناتورالیسم]] روی آورد و آثاری در طبیعت بی‌جان، چهره‌سازی، تک‌چهره، منظره و نقاشی خیالی پدید آورد. به طور کلی، بهترین نقاشی‌های سهیلی طبیعت بی‌جان، منظره و چهره‌سازی است.&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">سهیلی&nbsp;پس از اتمام دوره‌ی مدرسه‌ی صنایع مستظرفه، کارگاهی در تهران دایر کرد و به طور جدی در آن‌جا مشغول کار شد. در خصوص اهمیت هنری سهیلی در میان شاگردان کمال‌الملک باید به این نکته توجه کرد که او از شاگردان رسمی و مورد تأیید استاد بوده است. در گزارش مربوط به فعالیت شاگردان مدرسه آمده است که: «محسن سهیلی خوانساری در دورنماسازی و صورت‌گری کار کرده و امروز استادی مشهور است».&nbsp;در این گزارش که حکم یک سند مهم تاریخی را دارد، علاوه بر ذکر توانایی‌های فنی سهیلی، بر شهرت او در اواخر دهه‌ی 1300 شمسی، اشاره شده است. سهیلی از طرف وزارت فرهنگ وقت نشان هنر دریافت کرده و&nbsp;[[احمد_سهیلی_خوانساری|احمد_سهیلی_خوانساری]]&nbsp;(محقق، شاعر و مصحح) برادر کوچک او بوده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">منابع</p>  
+
}}
*[http://tehranauction.com/auction/ali-rokhsaz-1901-1989/ http://yon.ir/ASiPr]  
+
[[پرونده:Roz.soheili.jpg|جایگزین=تابلوی منظره|بندانگشتی|تابلوی منظره]]
*''مکتب کمال‌الملک''، شهروز مهاجر- محمدحسن حامدی؛ پیکره: 1393  
+
محسن سهیلی خوانساری (تهران 1286ش- آفریقا 1375ش)</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">نقاش ایرانی. پس از اتمام تحصیلش در مدرسه‌ی آلیانس (بعدتر: اتحاد)، به مدرسه‌ی صنایع مستظرفه رفت و زیر نظر [[محمد_کمال_الملک_(تهران_۱۲۲۷ـ۱۳۱۹ش)|کمال‌الملک]] به یادگیری نقاشی پرداخت و پس از سه سال موفق به دریافت دیپلم مدرسه شد. در اولین تابستان حضورش در مدرسه، به همراه هنرجویان دیگر، نمایشگاهی در سالن کار استادان برپا کرد و موفق به فروش نخستین کار خود شد.&nbsp;مدتی نیز برای مطالعه‌ی هنر و کپی از آثار هنرمندان غربی به وین سفر کرد و در مراجعت به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. او نهایتا در همین وزارتخانه نیز بازنشسته شده است.</p> <p style="text-align: justify;">نقاشی از طبیعت و مناظر کوهستانی، موضوع مورد علاقه‌ی سهیلی بوده است. او در نقاشی ابتدا به [[کلاسی_سیسم|کلاسیسیسم]]&nbsp;و سپس به&nbsp; [[ناتورالیسم_(هنر)|ناتورالیسم]] روی آورد و آثاری در طبیعت بی‌جان، چهره‌سازی، تک‌چهره، منظره و نقاشی خیالی پدید آورد. به طور کلی، بهترین نقاشی‌های سهیلی طبیعت بی‌جان، منظره و چهره‌سازی است.&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">سهیلی&nbsp;پس از اتمام دوره‌ی مدرسه‌ی صنایع مستظرفه، کارگاهی در تهران دایر کرد و به طور جدی در آن‌جا مشغول کار شد. در خصوص اهمیت هنری سهیلی در میان شاگردان کمال‌الملک باید به این نکته توجه کرد که او از شاگردان رسمی و مورد تأیید استاد بوده است. در گزارش مربوط به فعالیت شاگردان مدرسه آمده است که: «محسن سهیلی خوانساری در دورنماسازی و صورت‌گری کار کرده و امروز استادی مشهور است».&nbsp;در این گزارش که حکم یک سند مهم تاریخی را دارد، علاوه بر ذکر توانایی‌های فنی سهیلی، بر شهرت او در اواخر دهه‌ی 1300 شمسی، اشاره شده است. سهیلی از طرف وزارت فرهنگ وقت نشان هنر دریافت کرده و&nbsp;[[احمد_سهیلی_خوانساری|احمد_سهیلی_خوانساری]]&nbsp;(محقق، شاعر و مصحح) برادر کوچک او بوده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">منابع</p>  
 +
 
 +
*[http://tehranauction.com/auction/ali-rokhsaz-1901-1989/ http://yon.ir/ASiPr]
 +
*''مکتب کمال‌الملک''، شهروز مهاجر- محمدحسن حامدی؛ پیکره: 1393
 
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
سطر ۳۴: سطر ۳۷:
 
&nbsp;
 
&nbsp;
  
[[Category:نگارگری و مجسمه‌سازی ایران]][[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
+
[[Category:نگارگری و مجسمه‌سازی ایران]]
 +
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۴ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۵۷

محسن سهیلی خوانساری
زادروز تهران 1286ش
درگذشت آفریقا 1375ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دیپلم نقاشی- مدرسه صنایع مستظرفه
شغل و تخصص اصلی نقاش
مکتب کمال‌الملک
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
خویشاوندان سرشناس احمد سهیلی خوانساری (برادر)
جوایز و افتخارات  دریافت نشان هنر از طرف وزارت فرهنگ وقت
تابلوی منظره
تابلوی منظره

محسن سهیلی خوانساری (تهران 1286ش- آفریقا 1375ش)

 

نقاش ایرانی. پس از اتمام تحصیلش در مدرسه‌ی آلیانس (بعدتر: اتحاد)، به مدرسه‌ی صنایع مستظرفه رفت و زیر نظر کمال‌الملک به یادگیری نقاشی پرداخت و پس از سه سال موفق به دریافت دیپلم مدرسه شد. در اولین تابستان حضورش در مدرسه، به همراه هنرجویان دیگر، نمایشگاهی در سالن کار استادان برپا کرد و موفق به فروش نخستین کار خود شد. مدتی نیز برای مطالعه‌ی هنر و کپی از آثار هنرمندان غربی به وین سفر کرد و در مراجعت به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. او نهایتا در همین وزارتخانه نیز بازنشسته شده است.

نقاشی از طبیعت و مناظر کوهستانی، موضوع مورد علاقه‌ی سهیلی بوده است. او در نقاشی ابتدا به کلاسیسیسم و سپس به  ناتورالیسم روی آورد و آثاری در طبیعت بی‌جان، چهره‌سازی، تک‌چهره، منظره و نقاشی خیالی پدید آورد. به طور کلی، بهترین نقاشی‌های سهیلی طبیعت بی‌جان، منظره و چهره‌سازی است. 

سهیلی پس از اتمام دوره‌ی مدرسه‌ی صنایع مستظرفه، کارگاهی در تهران دایر کرد و به طور جدی در آن‌جا مشغول کار شد. در خصوص اهمیت هنری سهیلی در میان شاگردان کمال‌الملک باید به این نکته توجه کرد که او از شاگردان رسمی و مورد تأیید استاد بوده است. در گزارش مربوط به فعالیت شاگردان مدرسه آمده است که: «محسن سهیلی خوانساری در دورنماسازی و صورت‌گری کار کرده و امروز استادی مشهور است». در این گزارش که حکم یک سند مهم تاریخی را دارد، علاوه بر ذکر توانایی‌های فنی سهیلی، بر شهرت او در اواخر دهه‌ی 1300 شمسی، اشاره شده است. سهیلی از طرف وزارت فرهنگ وقت نشان هنر دریافت کرده و احمد_سهیلی_خوانساری (محقق، شاعر و مصحح) برادر کوچک او بوده است.

 

منابع

  • http://yon.ir/ASiPr
  • مکتب کمال‌الملک، شهروز مهاجر- محمدحسن حامدی؛ پیکره: 1393