محمدعلی قدمی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۳۱: سطر ۳۱:
 
   
 
   
  
خواننده، ردیف¬دان و آهنگ‌ساز ایرانی. از سنین نوجوانی نزد خود و اساتید محلی آواز محلی و سنتی را یاد گرفت. در سال 1346 مقام اول رشته‌ی آواز استان كرمانشاه را به دست آورد. قدمی پس از تحصیلات متوسطه به تهران آمد و ردیف آوازی و مرکب¬خوانی را به مدت 8 سال نزد محمود کریمی، در هنرستان موسیقی ملی و مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی، فراگرفت. بعد از این دوره و با دریافت تاییدیه از طرف محمود کریمی، به عنوان کارشناس و مدرس ردیف آواز ایرانی در مراکز هنری و مرکز تربیت معلم هنر انتخاب شد. قدمی از سال 1354 در ارکستر ملی همکاری داشته؛ از حسن ریاحی (ریاست شورای عالی موسیقی) تقدیرنامه گرفته؛ دارنده‌ی مدرک درجه‌ی دو هنر (معادل فوق لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دیپلم شایستگی آواز با امضا و تایید اساتیدی چون مهدی فروغ، داریوش صفوت، مهدی برکشلی، علی¬اکبر خان شهنازی و علی تجویدی است. او با ارکسترها و گروه¬های موسیقی تالار وحدت، مرکز موسیقی صدا و سیما، دفتر موسیقی صدا و سیما، صبا، حسین فرهادپور، محمود تاجبخش، ارفع اطرائی، دلنوازی، گروه بربط احمدعلی راغب، حلاج، حنانه، آفاق، همدل و ساقی (در نقش سرپرست و خواننده) در تالار وحدت و کشورهای دیگر کنسرت¬های متعدد داشته است. از جمله در دانشگاه¬های منچستر، نیوکاسل، گلاسکو، شیفیلد و لیدز انگلستان، اجلاس آسیا و اقیانوسیه، و در کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکای لاتین، شوروی، آرژانتین، اسکاتلند، مکزیک، کلمبیا، اتریش، کرواسی، یوگسلاوی، جمهوری چک، بوسنی و هرزگوین، سوئد، فیلیپین، مجارستان، اردن، بلغارستان، کاراکاس، رومانی، تاجیکستان، زاگرب، ونزوئلا، کاستاریکا، امارات متحده‌ی عربی، بحرین، روسیه و ترکیه. قدمی بیشتر از 20 آهنگ نیز ساخته که غالبا توسط او و ارکسترهای مختلف اجرا شده¬اند. او طرحی برای ردیف آوازی و مرکب¬خوانی نوشته که با تایید محمود کریمی، توسط خود قدمی در دانشکده‌ی هنر تدریس می¬شده است. از جمله آهنگ¬های معروف او می¬توان به تصنیف و ترانه¬های گلزار عشق، دلارام، برگ سبز، ساقی، یار آمد، ذکر حق، عاشق تنها و غم عشق اشاره کرد.
+
خواننده، ردیف‌دان و آهنگ‌ساز ایرانی. از سنین نوجوانی به صورت خودآموز و نزد اساتید محلی، آواز محلی و سنتی را یاد گرفت. در سال 1346 مقام اول رشته‌ی آواز استان كرمانشاه را به دست آورد. پس از تحصیلات متوسطه به تهران رفت و [[ردیف (موسیقی)|ردیف]] آوازی و مرکب‌خوانی را به مدت 8 سال نزد [[محمود کریمی (تهران ۱۳۰۶ـ همان جا ۱۳۶۳ش)|محمود کریمی]]، در [[هنرستان موسیقی ملی]] و مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی، فراگرفت. بعد از این دوره و با دریافت تاییدیه از طرف محمود کریمی، به عنوان کارشناس و مدرس ردیف آواز ایرانی در مراکز هنری و مرکز تربیت معلم هنر انتخاب شد.  
 +
 
 +
قدمی از سال 1354 در ارکستر ملی همکاری داشته؛ از [[حسن ریاحی]] (ریاست شورای عالی موسیقی) تقدیرنامه گرفته؛ دارنده‌ی مدرک درجه‌ی دو هنر (معادل فوق لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دیپلم شایستگی آواز با امضا و تایید اساتیدی چون [[مهدی فروغ]]، [[داریوش صفوت]]، [[مهدی برکشلی]]، [[شهنازی، علی اکبر (تهران ۱۲۷۶ـ۱۳۶۲ش)|علی‌اکبر خان شهنازی]] و [[علی تجویدی]] است. او با ارکسترها و گروه‌های موسیقی تالار وحدت، مرکز موسیقی صدا و سیما، دفتر موسیقی صدا و سیما، صبا، [[حسین فرهادپور]]، محمود تاجبخش، [[ارفع اطرایی|ارفع اطرائی]]، دلنوازی، گروه بربط [[احمدعلی راغب]]، حلاج، حنانه، آفاق، همدل و ساقی (در نقش سرپرست و خواننده) در تالار وحدت و کشورهای دیگر کنسرت‌های متعدد داشته است. از جمله در دانشگاه‌های منچستر، نیوکاسل، گلاسکو، شیفیلد و لیدز انگلستان، اجلاس آسیا و اقیانوسیه، و در کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکای لاتین، شوروی، آرژانتین، اسکاتلند، مکزیک، کلمبیا، اتریش، کرواسی، یوگسلاوی، جمهوری چک، بوسنی و هرزگوین، سوئد، فیلیپین، مجارستان، اردن، بلغارستان، کاراکاس، رومانی، تاجیکستان، زاگرب، ونزوئلا، کاستاریکا، امارات متحده‌ی عربی، بحرین، روسیه و ترکیه.  
 +
 
 +
قدمی بیشتر از 20 آهنگ نیز ساخته که غالبا توسط او و ارکسترهای مختلف اجرا شده‌اند. او طرحی برای ردیف آوازی و مرکب‌خوانی نوشته که با تایید محمود کریمی، توسط خود قدمی در دانشکده‌ی هنر تدریس می‌شده است.  
 +
 
 +
از جمله آهنگ‌های معروف او می‌توان به تصنیف و ترانه‌های گلزار عشق، دلارام، برگ سبز، ساقی، یار آمد، ذکر حق، عاشق تنها و غم عشق اشاره کرد.
 
----
 
----
  

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۲۳

محمدعلی قدمی
زادروز کرمانشاه 1327ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل آواز- هنرستان موسیقی ملی و مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی  
شغل و تخصص اصلی خواننده، ردیف‌دان و آهنگ‌ساز
سبک سنتی
آثار گلزار عشق، دلارام، برگ سبز، ساقی، یار آمد، ذکر حق، عاشق تنها، غم عشق
گروه مقاله موسیقی
جوایز و افتخارات مدرک درجه‌ی دو هنر (معادل فوق لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
محمدعلی قدمی
محمدعلی قدمی

محمدعلی قدمی (کرمانشاه 1327ش- )


خواننده، ردیف‌دان و آهنگ‌ساز ایرانی. از سنین نوجوانی به صورت خودآموز و نزد اساتید محلی، آواز محلی و سنتی را یاد گرفت. در سال 1346 مقام اول رشته‌ی آواز استان كرمانشاه را به دست آورد. پس از تحصیلات متوسطه به تهران رفت و ردیف آوازی و مرکب‌خوانی را به مدت 8 سال نزد محمود کریمی، در هنرستان موسیقی ملی و مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی، فراگرفت. بعد از این دوره و با دریافت تاییدیه از طرف محمود کریمی، به عنوان کارشناس و مدرس ردیف آواز ایرانی در مراکز هنری و مرکز تربیت معلم هنر انتخاب شد.

قدمی از سال 1354 در ارکستر ملی همکاری داشته؛ از حسن ریاحی (ریاست شورای عالی موسیقی) تقدیرنامه گرفته؛ دارنده‌ی مدرک درجه‌ی دو هنر (معادل فوق لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دیپلم شایستگی آواز با امضا و تایید اساتیدی چون مهدی فروغ، داریوش صفوت، مهدی برکشلی، علی‌اکبر خان شهنازی و علی تجویدی است. او با ارکسترها و گروه‌های موسیقی تالار وحدت، مرکز موسیقی صدا و سیما، دفتر موسیقی صدا و سیما، صبا، حسین فرهادپور، محمود تاجبخش، ارفع اطرائی، دلنوازی، گروه بربط احمدعلی راغب، حلاج، حنانه، آفاق، همدل و ساقی (در نقش سرپرست و خواننده) در تالار وحدت و کشورهای دیگر کنسرت‌های متعدد داشته است. از جمله در دانشگاه‌های منچستر، نیوکاسل، گلاسکو، شیفیلد و لیدز انگلستان، اجلاس آسیا و اقیانوسیه، و در کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکای لاتین، شوروی، آرژانتین، اسکاتلند، مکزیک، کلمبیا، اتریش، کرواسی، یوگسلاوی، جمهوری چک، بوسنی و هرزگوین، سوئد، فیلیپین، مجارستان، اردن، بلغارستان، کاراکاس، رومانی، تاجیکستان، زاگرب، ونزوئلا، کاستاریکا، امارات متحده‌ی عربی، بحرین، روسیه و ترکیه.

قدمی بیشتر از 20 آهنگ نیز ساخته که غالبا توسط او و ارکسترهای مختلف اجرا شده‌اند. او طرحی برای ردیف آوازی و مرکب‌خوانی نوشته که با تایید محمود کریمی، توسط خود قدمی در دانشکده‌ی هنر تدریس می‌شده است.

از جمله آهنگ‌های معروف او می‌توان به تصنیف و ترانه‌های گلزار عشق، دلارام، برگ سبز، ساقی، یار آمد، ذکر حق، عاشق تنها و غم عشق اشاره کرد.منابع:

  • mohammadalighadami.ir
  • www.namaname.com
  • مردان موسیقی سنتی و نوین ایران [دوره‌ی 5جلدی]: حبیب‌الله نصیری‌فر، تهران: نگاه، چاپ هفتم: 1383