مریخی (2015)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

مریخی (The Martian)

فیلم سینمایی در گونۀ علمی-تخیلی به کارگردانی ریدلی اسکات، تولید سال 2015م. فیلمنامۀ این فیلم توسط درو گادارد[۱] بر اساس رمانی به همین نام از اندی ویر[۲] به رشتۀ تحریر درآمده است. این فیلم دو ساعت و بیست و چهار دقیقه‌­ای محصول مشترک کشورهای آمریکا و انگلستان است و صحنه‌هایش عمدتاً در بوداپست و صحرای وادی القمر (اردن) فیلمبرداری شده است.


خلاصۀ داستان

مریخی ماجرای فضانوردی به نام مارک واتنی[۳] را روایت می­‌کند که همراه اعضای گروهش عازم مأموریتی به مریخ می­‌شود. در مریخ وی گرفتار طوفان شده و به دلیل از کار افتان تجهیزاتش اعضای گروه به تصور این‌که جان باخته رهایش می­‌کنند. مارک که از طوفان نجات پیدا کرده با مدیریت منابع در اختیارش سعی می­‌کند مدت بیش‌تری زنده مانده و پیامی را به زمین مخابره کند. در همین حین ناسا از طریق تصاویر ماهواره‌­ای متوجه زنده ماندن او می‌­شود و اعضای گروهش با تلاش و فداکاری راهی پیدا می‌­کنند تا وی را نجات دهند.


برخی از جوایز و افتخارات

مریخی در هشتاد و هشتمین مراسم اسکار به عنوان یکی از نامزدهای بهترین فیلم سال معرفی شد. این فیلم همچنین در شش رشتۀ دیگر (شامل بهترین بازیگر نقش اول مرد، فیلمنامه، ترکیب و تدوین صدا، جلوه‌­های ویژه و طراحی تولید) نامزد دریافت جایزه اسکار بود. مریخی در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز در رشته‌­های بهترین کارگردانی، بازیگر نقش اول مرد، تدوین، طراحی تولید، صدابرداری و جلوه‌­های ویژه نامزد دریافت جایزه بود. این فیلم در مراسم گلدن گلوب جایزۀ بهترین فیلم و بازیگر مرد (مت دیمون[۴]) را به خود اختصاص داد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: سایمون کیمبرگ[۵]، ریدلی اسکات، مایکل شفر[۶] و مارک هافمن[۷]

مدیر فیلمبرداری: داریوش ولسکی[۸]

آهنگساز: هری گرگسون ویلیامز[۹]

تدوینگر: پیترو اسکالیا[۱۰]

طراح صحنه: سلیا بوبک[۱۱]

طراح لباس: جنتی یاتس[۱۲]

بازیگران: مت دمون، جسیکا چستین[۱۳]، کریستن ویگ[۱۴]، کیت مارا[۱۵]، مایکل پنا[۱۶]، سباستین استن[۱۷]، جف دنیلز[۱۸] و شون بین[۱۹] 1. Drew Goddard
 2. Andy Weir
 3. Mark Watne
 4. Mat Daemon
 5. Simon Kimberg
 6. Michael Schaefer
 7. Mark Huffman
 8. Dariusz Wolski
 9. Harry Gregson Williams
 10. Pietro Scalia
 11. Celia Bobak
 12. Janty yates
 13. Jessica Chastain
 14. Kristen Wiig
 15. Kate Mara
 16. Michael Pena
 17. Sebastian Stan
 18. Jeff Daniels
 19. Sean Bean