مصباح یزدی، محمدتقی (یزد ۱۳۱۳-1399ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدتقی مصباح یزدی
زادروز یزد ۱۳۱۳ش
درگذشت تهران ۱۲ دی ۱۳۹۹ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل  تحصیلات حوزوی در قم
شغل و تخصص اصلی استاد فلسفه و کلام و فقیه ایرانی
آثار تعلیقه به زبان عربی بر نهایة‌الحکمة، اثر علامه طباطبایی؛ نقدی فشرده بر اصول مارکسیسم؛ شرح بر شفای ابن‌سینا.
گروه مقاله دین اسلام
مصباح یزدی
مصباح یزدی

محمدتقی مِصباح یزدی (یزد ۱۳۱۳ش- تهران ۱۲ دی ۱۳۹۹ش)

استاد فلسفه و کلام و فقیه ایرانی، عضو مجلس خبرگان رهبری. تحصیلات مقدماتی را در یزد به‌پایان برد و برای تحصیلات تکمیلی علوم اسلامی عازم حوزۀ علمیۀ نجف شد ولی به‌علت مشکلات مالی بعد از یک سال به قم بازگشت. از ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۹ش در دروس امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی شرکت کرد و به فلسفۀ اسلامی علاقمند و مسلط شد. ۱۵ سال نیز در درس فقه آیت‌الله بهجت حضور یافت. وی در مدرسۀ علمیه حقانی به‌همراه آیت‌الله قدوسی و آیت‌الله دکتر بهشتی همکاری و تدریس داشت و برخی کارهای فرهنگی را نیز عهده‌دار بود. وی طی دودهه‌ی آخر حیاتش در هیات روحانی‌ای اصولگرا، برای مواضع تندش شناخته شده بود.

مصباح یزدی که از چهره‌های سرشناس‌ حوزۀ علمیۀ قم محسوب می‌شد، نمایندگی سه دوره مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشته و رئیس و مؤسس مرکزی به نام مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی بود که تربیت طلاب دینی را برعهده داشت. وی با تفاسیر و اظهار نظر در مسائل سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی، در جریان تحولات آن تأثیرگذار بوده است. مصباح یزدی صاحب تألیفات متعددی در عرصۀ اخلاق و فلسفۀ اسلامی، کلام و مسائل معاصر دینی است.

از آثارش: مجموعۀ معارف قرآن؛ تعلیقه به زبان عربی بر نهایة‌الحکمة، اثر علامه طباطبایی؛ آموزش فلسفه (۲ جلد)؛ دروس فلسفه اخلاق؛ اخلاق در قرآن (۲ جلد)؛ ترجمۀ بخش‌هایی از تفسیر المیزان؛ آموزش عقاید (۳ جلد)؛ حکومت اسلامی و ولایت فقیه؛ خودشناسی برای خودسازی؛ خداشناسی؛ راهنماشناسی؛ جامعه و تاریخ از دیدگاه قرآن؛ نقدی فشرده بر اصول مارکسیسم؛ شرح بر شفای ابن‌سینا؛ و معارف قرآن.

محمدتقی مصباح یزدی چند ‌روز پس از بستری شدن در بیمارستان و در پی مشکلات حاد گوارشی درگذشت.