معاون (2018)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کریستین بیل در نقش اصلی فیلم
کریستین بیل در نقش اصلی فیلم

معاون (Vice)

فیلم سینمایی در گونه‌های زندگی‌نامه‌ای، درام و کمدی به کارگردانی و نویسندگی آدام مک­‌کی[۱]. این فیلم دو ساعت و دوازده دقیقه‌­ای محصول سال 2018 کشور آمریکاست.


خلاصۀ داستان

داستان فیلم معاون نحوۀ به قدرت رسیدن دیک چنی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری آمریکا را روایت می‌­کند. جورج دبلیو بوش پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، از دیک چنی که یک سیاستمدار کهنه‌کار است و سابقۀ برعهده داشتن وزارت دفاع را در کارنامه‌اش دارد می­‌خواهد که وظیفۀ معاون اولی او را برعهده بگیرد. دیک چنی با سیاستی که در پیش می­‌گیرد سعی می­‌کند تا مقاصد و اهداف خودش را طوری مطرح کند که بوش فکر کند ایده­‌ها از آن خود اوست و مخالفتی با آنها نکند. بنابراین دیک چنی موفق می‌­شود تا سیاست­‌های مد نظر خودش را در کشور پیاده کند.


برخی از جوایز و افتخارات

معاون در مراسم اسکار سال 2019 در رشته‌­های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول (کریستین بیل) و مکمل مرد (سم راکول)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (امی آدامز)، فیلمنامۀ غیراقتباسی، تدوین و چهره‌پردازی نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت جایزۀ بهترین چهره‌پردازی را از آن خود کرد. این فیلم همچنین در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز برای رشته­‌های بهترین فیلمنامه، تدوین، چهره‌پردازی، بازیگر نقش مکمل زن و مرد و بازیگر نقش اصلی مرد نامزد دریافت جایزه بوده است. بازیگر نقش اول فیلم، کریستین بیل[۲]، در هفتاد و ششمین مراسم گلدن گلوب جایزۀ  بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی را از آن خود کرد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: دید گاردنر[۳]، جرمی کلاینر[۴]، آدام مک‌­کی و کوین جی. مسیک[۵]

مدیر تولید: جنیفر مدلف[۶]

مدیر فیلمبرداری: گریگ فریسر[۷]

آهنگساز:  نیکولاس بریتل[۸]

تدوینگر: هنک کراوین[۹]

طراح تولید: پاتریس ورمت[۱۰]

طراح صحنه: جان پاسکال[۱۱]

طراح لباس: سوزان متسون[۱۲]

بازیگران: کریستین بیل (نقش اصلی/ دیک چنی)، امی آدامز[۱۳]، سم راکول[۱۴]، آلیسون پیل[۱۵]، جسی پلمونز[۱۶]، استیو کارل[۱۷]، ادی مارسان[۱۸]، جاستین کرک[۱۹]، بیل کمپ[۲۰]
 1. Adam McKay
 2. Christian Bale
 3. Dede Gardner
 4. Jeremy Kleiner
 5. Kevin J. Messick
 6. Jennifer Madeloff
 7. Greig Fraser
 8. Nicholas Britell
 9. Hank Crowin
 10. Patrice Vermette
 11. Jan Pascale
 12. Susan Matheson
 13. Amy Adams
 14. Sam Rockwell
 15. Alison Pill
 16. Jesse Plemons
 17. Steve Carell
 18. Eddie Marsan
 19. Justin Kirk
 20. Bill Camp