منچستر کنار دریا (2016)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از پوسترهای فیلم
از پوسترهای فیلم

منچستر کنار دریا

فیلم سینمایی در گونۀ درام روان‌شناختی به کارگردانی و نویسندگی کنت لونرگان[۱]. این فیلم دو ساعت و هفده دقیقه‌ای محصول سال 2016م کشور آمریکاست. نام فیلم به اسم شهر کوچکی به همین نام (منچستر بای د سی[۲])، در ایالت ماساچوست اشاره دارد که ماجراهای فیلم در آن رخ می‌دهد. فیلمبرداری منچستر کنار دریا نیز در مارس و آوریل ۲۰۱۵ در همین شهر و دیگر شهرهای ایالت ماساچوست انجام شده است. فیلم در زمینه‌های فیلمنامه، کارگردانی و گروه بازیگران، مورد تحسین عموم منتقدان قرار گرفته و توسط هیأت ملی بازبینی فیلم[۳] به عنوان بهترین فیلم ۲۰۱۶ معرفی شده است. همچنین این فیلم در مراسم اسکار علاوه بر نامزدی در بخش‌هایی چون بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، دو اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (کیسی افلک) و بهترین فیلمنامۀ غیراقتباسی (کنت لونرگان) را برای عواملش به ارمغان آورد و جز این جایزهٔ بهترین بازیگر مرد درام گلدن گلوب نیز به افلک رسید.


خلاصۀ داستان

این فیلم داستان مردی به نام لی چندلر[۴] است که به عنوان کارگر خدمات ساختمانی در شهر بوستون مشغول به کار است. لی پس از آگاه شدن از فوت برادرش، جو[۵]، بر اثر نارسایی قلبی، به شهر زادگاهش (منچستر بای د سی) فراخوانده می‌شود تا ضمن رتق‌وفتق امور مربوط به دفن برادر، سرپرستی برادرزادۀ نوجوانش را نیز برعهده بگیرد. او که فردی تندمزاج و بداخلاق است، در هنگام بازگشت به زادگاهش با خاطرات تلخ گذشته که سال‌ها تلاش کرده فراموش کند، مواجه می‌شود. رابطۀ لی با برادرزاده‌اش، پاتریک[۶]، ابتدا چندان جدی و صمیمانه نیست، اما با گذشت زمان حکم نوعی قیم را برای او پیدا می‌کند. درنهایت، لی که به دلیل سهل‌انگاری باعث آتش‌سوزی خانه و نتیجتاً مرگ فرزندانش شده، نه در خود شرایط سرپرستی پاتریک را می‌بیند و نه شرایط مناسبی برای اقامت در شهر زادگاهش فراهم می‌شود، ضمن واگذاری حق سرپرستی پاتریک به دوست خانوادگی‌شان، شغلی (کارگری و سرایداری) در شهر دیگری دست‌وپا می‌کند و درصدد است به‌زودی منچستر را ترک کند. در سرتاسر فیلم (از ابتدا تا اواخر) با استفاده از روش فلش بک که با مرور خاطرات لی رخ می‌دهد، ارتباط روانی شخصیت اول داستان را در مواجهه با رخداد پیش رو (در پیوستش به گذشته‌ای که آسیب حال او شده) می‌بینیم.


برخی از جوایز و افتخارات

منچستر کنار دریا جز جایزۀ اسکار بهترین فیلم‌نامۀ غیراقتباسی از هشتاد و نهمین دورۀ جوایز اسکار، جوایز اسکار و بفتا و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای کیسی افلک به ارمغان آورده است. این فیلم همچنین در مراسم اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر نقش مکمل مرد (لوکاس هجز) و زن (میشل ویلیامز) نیز نامزد دریافت جایزه بوده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: لورن بک[۷]، مت دیمون[۸]، کیمبرلی استوارت[۹]، کریس مور[۱۰] و کوین جی. والش[۱۱]

مدیر فیلمبرداری: جودی لی لیپس[۱۲]

آهنگساز: لزلی باربر[۱۳]

تدوینگر: جنیفر لیم[۱۴]

طراح صحنه: فلورنسیا مارتین[۱۵]

طراح لباس: ملیسا توث[۱۶]

بازیگران: کیسی افلک[۱۷]، میشل ویلیامز [۱۸]، کایل چندلر [۱۹]، ریچارد دانلی[۲۰]، لوکاس هجز[۲۱]، ایوی ابرایان[۲۲]، ویرجینیا لورینگ کوک[۲۳]، استفن مک‌کینلی هندرسون[۲۴]، سوزان پورفار[۲۵]، مری مالن[۲۶] 1. Kenneth Lonergan
 2. Manchester by the Sea
 3. National Board of Review of MotionPictures
 4. Lee Chandler
 5. Joe
 6. Patrick
 7. Lauren Beck
 8. Mat Damon
 9. Kimberly Stewart
 10. Chris Moore
 11. Kevin J. Walsh
 12. Jody Lee Lipes
 13. Lesley Barber
 14. Jennifer Lame
 15. Florencia Martin
 16. Melissa Toth
 17. Casey Affleck
 18. Michelle Williams
 19. Kyle Chandler
 20. Richard Donelly
 21. Lucas Hedges
 22. Ivy O’Brien
 23. Virginia Loring Cooke
 24. Stephen McKinley Henderson
 25. Susan Pourfar
 26. Mary Mallen