موریتس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
  
موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)<br/> [[File:38482500.jpg|thumb|موريتْس، ژيگموند]]
+
موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)<br /> [[File:38482500.jpg|thumb|موريتْس، ژيگموند]]
  
نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀ''ترانسیلوانی''<ref>''Erdély/Transylvania''</ref> (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، ''به مرگ وفادار باش''<ref>''Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death''</ref> (۱۹۲۱) و ''خویشاوندان''<ref>''Rokonok/Relatives''</ref> (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود.
+
نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. مادرش اهل خانواده‌ای اصیل اما فقیر بود و پدرش کشاورزی ساده. موریتس در دانشگاه ابتدا الهیات خواند اما پس از شش ماه به حقوق تغییر رشته داد. با این حال دلمشغولی اصلی او در زندگی ادبیات بود. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀ ''ترانسیلوانی''<ref>''Erdély/Transylvania''</ref> (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، ''به مرگ وفادار باش''<ref>''Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death''</ref> (۱۹۲۱) و ''خویشاوندان''<ref>''Rokonok/Relatives''</ref> (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود. همسر اولش به دلیل افسردگی خودکشی کرد و موریتس یک سال بعد دوباره ازدواج کرد.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۸: سطر ۸:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۱۹ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۴۹

موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)

موريتْس، ژيگموند

نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. مادرش اهل خانواده‌ای اصیل اما فقیر بود و پدرش کشاورزی ساده. موریتس در دانشگاه ابتدا الهیات خواند اما پس از شش ماه به حقوق تغییر رشته داد. با این حال دلمشغولی اصلی او در زندگی ادبیات بود. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀ ترانسیلوانی[۱] (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، به مرگ وفادار باش[۲] (۱۹۲۱) و خویشاوندان[۳] (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود. همسر اولش به دلیل افسردگی خودکشی کرد و موریتس یک سال بعد دوباره ازدواج کرد.

 


  1. Erdély/Transylvania
  2. Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death
  3. Rokonok/Relatives