موریتس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(جایگزینی متن - '\\3' به '<!--3')
سطر ۱: سطر ۱:
  
موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)<br>
+
موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)<br/> [[File:38482500.jpg|thumb|موريتْس، ژيگموند]]
[[پرونده: 38482500.jpg | بندانگشتی|موريتْس، ژيگموند]]
 
  
نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀ'' ترانسیلوانی''۱ (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، ''به مرگ وفادار باش''۲ (۱۹۲۱) و ''خویشاوندان''۳ (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود.Erdély/Transylvania
+
نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀ''ترانسیلوانی''<ref>''Erdély/Transylvania''</ref> (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، ''به مرگ وفادار باش''<ref>''Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death''</ref> (۱۹۲۱) و ''خویشاوندان''<ref>''Rokonok/Relatives''</ref> (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود.
Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death
 
Rokonok/Relatives
 
  
<br><!--38482500-->
+
&nbsp;
[[رده:ادبیات غرب]]
+
 
[[رده:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
----
 +
 
 +
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

موریتْس، ژیگموند (۱۸۷۹ـ۱۹۴۲)(Moricz, Zsigmond)

موريتْس، ژيگموند

نویسندۀ مجارستانی رمان‌های واقع‌گرا، داستان‌های کوتاه، و نمایش‌نامه. با توصیف زندگی دشوار روستاییان و انحطاط اشراف زمین‌دار، به تصور اغراق‌شدۀ زندگی روستایی پایان داد که این تصور تا آن زمان در ادبیات مجارستان متداول بود. آثار او عبارت‌اند از سه گانۀترانسیلوانی[۱] (۱۹۲۲ـ۱۹۳۵)، به مرگ وفادار باش[۲] (۱۹۲۱) و خویشاوندان[۳] (۱۹۳۰). موریتس سردبیر متنفذی نیز بود.

 


  1. Erdély/Transylvania
  2. Légy jó mindhalálig/Be Faithful unto Death
  3. Rokonok/Relatives