موریسون، تونی (۱۹۳۱): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
  
موریسون، تونی (۱۹۳۱)(Morrison, Toni)
+
موریسون، تونی (۱۹۳۱-2019)(Morrison, Toni)
  
 
[[File:38483600.jpg|thumb|موريسون، توني]]
 
[[File:38483600.jpg|thumb|موريسون، توني]]
  
(نام اصلی: کلو آنتونی وافورد<ref>Chloe Anthony Wofford</ref>) رمان‌نویس امریکایی. داســـتان‌هایش روایتگــر زندگی سیـاهان مقیم جنوب امریکاست، ازجمله ''غزل‌های ســـلیمان''<ref>''Song of Solomon''</ref> (۱۹۷۸)، ''قیرزاد''<ref>''Tar Baby''</ref> (۱۹۸۱)، ''محبـــوب''<ref>''Beloved''</ref> (۱۹۸۷)، که بر‌اساس ماجرایی واقعی دربارۀ نوزادکشی در کنتاکی<ref>Kentucky  
+
(نام اصلی: کلو آنتونی وافورد<ref>Chloe Anthony Wofford</ref>) رمان‌نویس، منتقد ادبی و استاد دانشگاه امریکایی. کارشناسی خود را در رشته‌ی ادبیات انگلیسی از دانشگاه هوارد<ref>Howard University</ref> گرفت. پس از آن از دانشگاه کورنل<ref>Cornell University</ref> مدرک ارشد گرفت و برای دکتری دوباره به هوارد بازگشت. بعد از پایان تحصیل ازدواج کرد و پیش از طلاق دو فرزند به دنیا آورد. داســـتان‌هایش روایتگــر زندگی سیـاهان مقیم جنوب امریکاست، از جمله ''غزل‌های ســـلیمان''<ref>''Song of Solomon''</ref> (۱۹۷۸) و ''قیرزاد''<ref>''Tar Baby''</ref> (۱۹۸۱). مهم‌ترین اثر موریسون ''محبـــوب''<ref>''Beloved''</ref> (۱۹۸۷)، که بر‌اساس ماجرایی واقعی دربارۀ نوزادکشی در کنتاکی<ref>Kentucky  
 
+
</ref> است، در ۱۹۸۸ برندۀ جایزۀ پولیتزر<ref>Pulitzer Prize </ref> شد و در ۱۹۹۸ نیز فیلمی براساس آن ساختند. موریسون اولین زن سیاه‌پوستی بود که در انتشارات معتبر رندوم‌هاوس به مقام سردبیری رسید. موریسون تقریباً به تمام دستاوردهای ادبی مهم در آمریکا نائل شد. ضمنا در ۱۹۹۳ به جایزه ادبی نوبل دست یافت. رمان ''بهشت''<ref>''Paradise''</ref> او در ۱۹۹۸ انتشار یافت. او طی شش دهه فعالیت ادبی خود، ۱۱ رمان، ۵ کتاب کودک، دو نمایشنامه و یک اپرا نوشت. بسیاری از رمان‌های وی به فارسی ترجمه شده‌اند.
</ref> است و در ۱۹۸۸ برندۀ جایزۀ پولیتزر<ref>Pulitzer Prize </ref> شد و در ۱۹۹۸ نیز فیلمی براساس آن ساختند، و ''جاز''<ref>''Jazz''</ref> (۱۹۹۲). در ۱۹۹۳ برندۀ جایزه ادبی نوبل شد. رمان ''بهشت''<ref>''Paradise''</ref> او در ۱۹۹۸ انتشار یافت.
 
 
 
&nbsp;
 
  
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۱۹ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۵۷

موریسون، تونی (۱۹۳۱-2019)(Morrison, Toni)

موريسون، توني

(نام اصلی: کلو آنتونی وافورد[۱]) رمان‌نویس، منتقد ادبی و استاد دانشگاه امریکایی. کارشناسی خود را در رشته‌ی ادبیات انگلیسی از دانشگاه هوارد[۲] گرفت. پس از آن از دانشگاه کورنل[۳] مدرک ارشد گرفت و برای دکتری دوباره به هوارد بازگشت. بعد از پایان تحصیل ازدواج کرد و پیش از طلاق دو فرزند به دنیا آورد. داســـتان‌هایش روایتگــر زندگی سیـاهان مقیم جنوب امریکاست، از جمله غزل‌های ســـلیمان[۴] (۱۹۷۸) و قیرزاد[۵] (۱۹۸۱). مهم‌ترین اثر موریسون محبـــوب[۶] (۱۹۸۷)، که بر‌اساس ماجرایی واقعی دربارۀ نوزادکشی در کنتاکی[۷] است، در ۱۹۸۸ برندۀ جایزۀ پولیتزر[۸] شد و در ۱۹۹۸ نیز فیلمی براساس آن ساختند. موریسون اولین زن سیاه‌پوستی بود که در انتشارات معتبر رندوم‌هاوس به مقام سردبیری رسید. موریسون تقریباً به تمام دستاوردهای ادبی مهم در آمریکا نائل شد. ضمنا در ۱۹۹۳ به جایزه ادبی نوبل دست یافت. رمان بهشت[۹] او در ۱۹۹۸ انتشار یافت. او طی شش دهه فعالیت ادبی خود، ۱۱ رمان، ۵ کتاب کودک، دو نمایشنامه و یک اپرا نوشت. بسیاری از رمان‌های وی به فارسی ترجمه شده‌اند.


  1. Chloe Anthony Wofford
  2. Howard University
  3. Cornell University
  4. Song of Solomon
  5. Tar Baby
  6. Beloved
  7. Kentucky
  8. Pulitzer Prize
  9. Paradise