موزیل، روبرت (۱۸۸۰ـ۱۹۴۲): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۴: سطر ۴:
 
[[File:38492100.jpg|thumb|موزيل، روبِرت]]
 
[[File:38492100.jpg|thumb|موزيل، روبِرت]]
  
رمان‌نویـــــس اتریشی. مؤلف اثر ناتمام ''مرد بی‌خاصیت''<ref>''Der Mann ohne Eigenschaften/The Man without Qualities''</ref> (۳ جلد: ۱۹۳۰ـ۱۹۴۳) است؛ پیشینۀ مطالعات فلسفی و آموزشی علمی و نظامی مؤلف در خلق قهرمان این اثر نقش دارد و، در عینِ تشکیک در باورهای دینی، دلمشغول سیروسلوک باطنی خویش است. بررسی تحلیلی موزیل از انگیزه و ذهن ناخودآگاه شخصیت‌هایش یادآور جیمز جویس<ref>James Joyce</ref> است، گرچه به‌هیچ‌وجه اقتباسی نیست. موزیل در کلاگنفورت<ref>Klagenfurt</ref> به‌دنیا آمد. مهندسی و فلسفه آموخت و به‌ استخدام دولت درآمد، اما در ۱۹۲۲ از این شغل دست کشید تا در برلین تمام‌وقت به نویسندگی بپردازد. در ۱۹۳۳ برای زندگی در وین به اتریش بازگشت، اما در ۱۹۳۸ در''آنشلوس''<ref>''Anschluss''</ref> سوئیس انزوا طلبید. آثار دیگر او عبارت‌اند از''تورلس جوان''<ref>''Die Verwirrungen des Zöglings Torless/Young Torless''</ref> (۱۹۰۶)، ''اتحادیه‌ها''<ref>''Vereinigungen/Unions''</ref> (۱۹۱۱)، و ''سه زن''<ref>''Drei Frauen/Three Women''</ref> (۱۹۲۴). دو نمایش‌نامۀ نه‌ چندان موفق و چند مقاله نیز نوشت.
+
رمان‌نویـــــس اتریشی. مؤلف اثر ناتمام ''[[مرد بدون خاصیت (کتاب)|مرد بی‌خاصیت]]''<ref>''Der Mann ohne Eigenschaften/The Man without Qualities''</ref> (۳ جلد: ۱۹۳۰ـ۱۹۴۳) است که ؛به عنوان یکی از شاخص‌ترین رمان‌های قرن بیستم مطرح بوده است و در فهرست نشریه‌ی لوموند و همچنین فهرست خانه‌ی ادبیات مونیخ، به‌عنوان بهترین رمان آلمانی قرن بیستم انتخاب شده است. پیشینۀ مطالعات فلسفی و آموزشی علمی و نظامی مؤلف در خلق قهرمان این اثر نقش دارد و، در عینِ تشکیک در باورهای دینی، دلمشغول سیروسلوک باطنی خویش است. بررسی تحلیلی موزیل از انگیزه و ذهن ناخودآگاه شخصیت‌هایش یادآور [[جیمز جویس]]<ref>James Joyce</ref> است، گرچه به‌هیچ‌وجه اقتباسی نیست. موزیل در کلاگنفورت<ref>Klagenfurt</ref> به‌دنیا آمد. مهندسی و فلسفه آموخت و به‌ استخدام دولت درآمد، اما در ۱۹۲۲ از این شغل دست کشید تا در برلین تمام‌وقت به نویسندگی بپردازد. در ۱۹۳۳ برای زندگی در وین به اتریش بازگشت، اما در ۱۹۳۸ در''آنشلوس''<ref>''Anschluss''</ref> سوئیس انزوا طلبید. آثار دیگر او عبارت‌اند از ''تورلس جوان''<ref>''Die Verwirrungen des Zöglings Torless/Young Torless''</ref> (۱۹۰۶)، ''اتحادیه‌ها''<ref>''Vereinigungen/Unions''</ref> (۱۹۱۱)، و ''سه زن''<ref>''Drei Frauen/Three Women''</ref> (۱۹۲۴). دو نمایش‌نامۀ نه‌ چندان موفق و چند مقاله نیز نوشت. موزیل برای نوشتن مرد بی‌خاصیت بیش از بیست سال وقت صرف کرد و البته هیچ‌گاه موفق نشد تا آن را به پایان برساند. پس از مرگ موزیل در سال 1942، همسرش یادداشت‌ها و فصول نیمه‌کاره‌ی مربوط به جلد سوم را منتشر کرد. درگیری هرروزه‌ی موزیل با نوشتن، خانواده‌اش را از نظر معیشتی در تنگنا قرار داده بود و حتی چاپ این اثر نیز کمک چندانی به بهبود وضعیت مالی آن‌ها نکرد.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۱۰: سطر ۱۰:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۱۹ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۰۶

موزیل، روبِرت (۱۸۸۰ـ۱۹۴۲)(Musil, Robert)

موزيل، روبِرت

رمان‌نویـــــس اتریشی. مؤلف اثر ناتمام مرد بی‌خاصیت[۱] (۳ جلد: ۱۹۳۰ـ۱۹۴۳) است که ؛به عنوان یکی از شاخص‌ترین رمان‌های قرن بیستم مطرح بوده است و در فهرست نشریه‌ی لوموند و همچنین فهرست خانه‌ی ادبیات مونیخ، به‌عنوان بهترین رمان آلمانی قرن بیستم انتخاب شده است. پیشینۀ مطالعات فلسفی و آموزشی علمی و نظامی مؤلف در خلق قهرمان این اثر نقش دارد و، در عینِ تشکیک در باورهای دینی، دلمشغول سیروسلوک باطنی خویش است. بررسی تحلیلی موزیل از انگیزه و ذهن ناخودآگاه شخصیت‌هایش یادآور جیمز جویس[۲] است، گرچه به‌هیچ‌وجه اقتباسی نیست. موزیل در کلاگنفورت[۳] به‌دنیا آمد. مهندسی و فلسفه آموخت و به‌ استخدام دولت درآمد، اما در ۱۹۲۲ از این شغل دست کشید تا در برلین تمام‌وقت به نویسندگی بپردازد. در ۱۹۳۳ برای زندگی در وین به اتریش بازگشت، اما در ۱۹۳۸ درآنشلوس[۴] سوئیس انزوا طلبید. آثار دیگر او عبارت‌اند از تورلس جوان[۵] (۱۹۰۶)، اتحادیه‌ها[۶] (۱۹۱۱)، و سه زن[۷] (۱۹۲۴). دو نمایش‌نامۀ نه‌ چندان موفق و چند مقاله نیز نوشت. موزیل برای نوشتن مرد بی‌خاصیت بیش از بیست سال وقت صرف کرد و البته هیچ‌گاه موفق نشد تا آن را به پایان برساند. پس از مرگ موزیل در سال 1942، همسرش یادداشت‌ها و فصول نیمه‌کاره‌ی مربوط به جلد سوم را منتشر کرد. درگیری هرروزه‌ی موزیل با نوشتن، خانواده‌اش را از نظر معیشتی در تنگنا قرار داده بود و حتی چاپ این اثر نیز کمک چندانی به بهبود وضعیت مالی آن‌ها نکرد.

 


  1. Der Mann ohne Eigenschaften/The Man without Qualities
  2. James Joyce
  3. Klagenfurt
  4. Anschluss
  5. Die Verwirrungen des Zöglings Torless/Young Torless
  6. Vereinigungen/Unions
  7. Drei Frauen/Three Women